ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 1-ին սպասվող իրադարձությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է այսօր սպասվող իրադարձությունները:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ին, Երևանում կանցկացվի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը: Մասնակցում են ութ երկրների ղեկավարներ:
Ազգային Ժողովում կմեկնարկի հերթական քառօրյա նիստը:
Արարատի մարզպետարանում կներկայացվի գյուղատնտեսական ապահովագրության ծրագիրը:
Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի գործունեության արդյունքները,  հրավիրված ասուլիսում, կներկայացնեն Հումանիտար ականզերծման և փորձագիտական կենտրոնի ներկայացուցիչները, ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ֆրանսիայի «Սաթէ-Աթղը» թատերական միությունը Երևանի Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի հետ համատեղ ներկայացնում է ֆրանսիացի դրամատուրգ Ֆլորիան Զելլերի թատրոնին նվիրված միջոցառումների շարք։ Հայ հանդիսատեսին կներկայացվի Թումանյանի հեքիաթների ֆրանսերեն բեմադրությունը:
Հ.Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում տեղի կունենա նախադեպը չունեցող թատերական ներկայացում՝ «Մոռացված հեքիաթ»։ Թատերական ներկայացման դերասանական կազմում Նորքի տուն-ինտերնատում ապրող տարեց շահառուներն են:
Այսօր մեկնարկում է «ՀԱՅ ՖԵՍՏ» միջազգային թատերական փառատոնը: Այն կհյուրընկալի 24 երկրից ժամանած ավելի քան 300 մասնակիցների և հյուրերի: Այս տարվա խորագիրն է «Իմաստը ներկայում է»:

Мероприятия, предстоящие 1 октября
Сегодня, 1 октября, в Ереване состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета. В нем принимают участие главы восьми стран.
В Национальном собрании начнется очередное четырехдневное заседание.
В областной администрации Арарата будет представлена программа сельскохозяйственного страхования.
Представители Центра гуманитарного разминирования и экспертизы и пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян на пресс-конференции представят деятельность группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии.
Театральный союз Франции “Сатэ-Атх” совместно с ереванским театром “Амазгаин” им. Соса Саркисяна представляет цикл мероприятий, посвященных театру французского драматурга Флориана Зеллера. Армянскому зрителю будет представлена французская постановка сказок Туманяна.
В государственном кукольном театре им. О. Туманяна состоится беспрецедентное театральное представление “Забытая сказка”. В актерском составе спектакля - пожилые бенефициары, проживающие в Доме-интернате Норка.
Сегодня начинается Международный театральный фестиваль “Ай фест”. Он примет более 300 участников и гостей из 24 стран. В этом году он проходит под девизом “Смысл в настоящем”.