Ադրբեջանը մեկ շաբաթում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1600 կրակոց
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սեպտեմբերի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 150 անգամ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1600 կրակոց:
Բացի հրադադարի ռեժիմի խախտումներից, սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմանում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի հմուտ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը դիմել է նաև օդային սադրանքի, որը նույնպես հաջողությամբ կանխվել է ՊԲ զինծառայողների կողմից: Մասնավորապես սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:15-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները Ակնայի հատվածում խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «ORBITER-2» տիպի անօդաչու թռչող սարքը:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը վստահորեն հսկում են Արցախի օդային և ցամաքային սահմանները և շարունակում իրենց կամքը պարտադրել հակառակորդին:

За прошедшую неделю Азербайджан произвел в сторону армянских позиций около 1600 выстрелов
За период   22-28  сентября   на линии соприкосновения  арцахских и азербайджанских противоборствующих сил противник  нарушил режим прекращения огня более 150 раз. В сторону армянских позиций произведено более 1600 выстрелов из стрелковых орудий  разных калибров.
Помимо нарушений режима прекращения огня, 22 сентября, примерно в 16:15 часов, противник предпринял попытку диверсионного проникновения на одной из боевых позиций, расположенной в юго-восточной части линии соприкосновения арцахских и  азербайджанских противоборствующих вооруженных сил.
Как  сообщили Арменпресс в пресс-службе  Минобороны  Арцаха, в результате  квалифицированных действий Армии обороны Арцаха, противника, оставив труп  в нейтральной зоне, был отброшен в исходное положение.
В течение недели противник также прибегнул и к воздушной провокации, которая также была успешно предотвращена военнослужащими Армии обороны. В частности, 25 сентября, около 10:15 часов, подразделения ПВО Армии обороны НКР в Акне подбили  беспилотник противника типа ORBITER-2.
Передовые  части Армии обороны  Арцаха    продолжают уверенно выполнять поставленные  перед ними боевые  задачи по защите  воздушных и сухопутных границ  и диктовать  свою волю противнику.