Վրաստանում սկսել են ավելի հաճախ մահանալ, քան ծնվել. վիճակագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականին Վրաստանում ավելի շատ մարդ մահացել Է, քան ծնվել. ընթացիկ տարվա վեց ամսվա ընթացքում ծնվել Է շուրջ 23 հազար փոքրիկ, իսկ 24,5 հազարից ավելի մարդ մահացել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ajara TV-ն: Ամենից շատ մանկիկներ են ծնվել Թբիլիսիում՝ ավելի քան 7,5 հազար:
Վրաստանի մայրաքաղաքն առաջին տեղում Է նաեւ մահացության վիճակագրությամբ. կես տարում այստեղ 6,4 հազարից ավելի մարդ Է մահացել: Ծնված եւ մահացած քաղաքացիների թվաքանակով Թբիլիսիին հաջորդում Է Իմերեթի տարածաշրջանը: Այս երկրամասում վեց ամսվա ընթացքում ծնվել Է 2,8 հազարից ավելի մարդ, իսկ մահացել են ավելի քան 4,3 հազարը: Ինչ վերաբերում Է աջարական տարածաշրջանին, ապա այստեղ համապատասխան ժամանակաշրջանում ծնվել Է ավելի քան 2,6 հազար փոքրիկ, մահացել՝ 1,7 հազարից ավելի մարդ: Բնակչության բնական աճի դրական ցուցանիշ դիտվում Է Աջարիայում եւ Թբիլիսիում: Մահացածների թվաքանակը ծնվածների թվաքանակին գերազանցում Է Գուրիայի, Կախեթի, Մցխեթ-Մթիանեթի, Ռաչա-Լեչխումի եւ Քվեմո-Սվանեթի, Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթի, Սամցխե-Ջավախքի, Քվեմո Քարթլիի եւ Շիդա Քարթլիի տարածաշրջաններում, հաղորդել Է Sputnik-ը:

В Грузии cтали чаще умирать, чем рождаться — статистика
В Грузии в 2019 году скончались больше человек, чем родились — за шесть месяцев текущего года родились около 23 тысяч малышей, а более 24,5 тысячи человек умерли, сообщает Ajara TV.
Больше всего малышей родились в Тбилиси – более 7,5 тысячи. Грузинская столица на первом месте и по статистике смертности: за полгода здесь умерли более 6,4 тысячи человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
После Тбилиси по количеству рожденных и умерших граждан следует регион Имерети. В этом краю за шесть месяцев родились более 2,8 тысячи человек, а более 4,3 тысячи скончались.
Что касается аджарского региона, здесь за аналогичный период родились более 2,6 тысячи малышей, скончались более 1,7 тысячи человек.
Положительный показатель естественного прироста населения наблюдается в Аджарии и Тбилиси.
Количество умерших превышает количество рожденных в регионах Гурия, Кахети, Мцхета-Мтианети, Рача-Лечхуми и Квемо-Сванети, Самегрело-Земо Сванети, Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Шида Картли.