Վախճանվել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մահացել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Շակ Շիրակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 26-ին հայտնել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ հղում անելով ընտանիքին: Նա 86 տարեկան Էր:
«… Խաղաղությամբ հանգավ այսօր առավոտյան մերձավորների շրջապատում»,-գործակալությունը մեջբերել Է Շիրակի փեսայի՝ Ֆրեդերիկ Սալա-Բարուի խոսքը: Շիրակը երկիրը գլխավորել Է 12 տարի՝ 1995-ից մինչեւ 2007 թվականը: Շակ Շիրակը ծնվել Է Ֆրանսիայի հարավում, ուսումնառությունից եւ բանակում ծառայելուց հետո զբաղվել Է քաղաքականությամբ: Երիտասարդ տարիքում համակրել Է կոմունիստներին, ավելի ուշ դարձել Է աջերի առաջնորդը: Մեծ դեր Է խաղացել Շառլ դե Գոլի եւ Ժորժ Պոմպիդուի ընտրարշավներում: Վերջինիս օրոք զբաղեցրել Է գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնը: Հաջորդ նախագահ Ժիսկար դ՛Էստենի օրոք նշանակվել Է վարչապետ: Ավելի ուշ պաշտոնաթող Է եղել եւ գլխավորել «Միավորում հաջակցություն հանրապետության» ընդդիմադիր կուսակցությունը: 1977 թվականից զբաղեցրել Է Փարիզի քաղաքագլխի պաշտոնը: 1986 թվականին՝ արդեն Ֆրանսուա Միտերանի օրոք, վերստին գլխավորել Է կառավարությունը: Շիրակը Ֆրանսիայի միակ քաղաքական գործիչն Է, որը երկու անգամ վարչապետ Է դարձել: 1988 թվականին նախագահական մրցարշավը տանուլ տալով Միտերանին, դարձյալ ընդդիմություն Է դարձել, սակայն 1995 թվականին վերստին առաջադրել Է իր թեկնածությունն ու հաղթանակ տարել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Умер экс-президент Франции Жак Ширак
Скончался экс-президент Франции Жак Ширак, сообщает Франс Пресс со ссылкой на семью. Ему было 86 лет,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Угас сегодня утром в окружении близких. Спокойно", — приводит агентство слова зятя Ширака Фредерика Сала-Бару.
Ширак возглавлял страну с 1995 по 2007 год.
Жак Ширак родился на юге Франции, после учебы и службы в армии занялся политикой. В молодости симпатизировал коммунистам, позже стал лидером правых.
Сыграл большую роль в избирательных компаниях Шарля де Голля и Жоржа Помпиду. При последнем занимал пост министра сельского хозяйства.
При следующем президенте Жискаре д'Эстене был назначен премьером. Позже его сместили, и он возглавил оппозиционную партию "Объединение в поддержку республики".
С 1977 года занимал пост мэра Парижа. В 1986 году — уже при Франсуа Миттеране — вновь возглавил правительство. Ширак — единственный французский политик, дважды становившийся премьер-министром.
Проиграв Миттерану в президентской гонке 1988 года, снова ушел в оппозицию, однако в 1995 снова выставил свою кандидатуру и победил.