Hyundai-ն համատեղ ձեռնարկություն կստեղծի անվարորդ ավտոմոբիլների ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի Hyundai Motor Group ավտոմոբիլային խումբը եւ ԱՄՆ-ի Aptiv ավտոբաղադրիչներ արտադրողը համաձայնության են եկել ինքնակառավարվող ավտոմոբիլների ոլորտում համատեղ ձեռնարկության ստեղծման շուրջը: Ինչպես ասված Է ընկերությունների համատեղ մամուլի տեղեկագրում, երկու կողմերն այնտեղ կներդնեն 2-ական միլիարդ դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համատեղ ձեռնարկության ստեղծման նպատակն Է «SAE 4 и SAE 5 ստանդարտների տեխնոլոգիաների մշակումը, զարգացումը եւ առեւտրայնացումը: Այդ տեխնոլոգիաները նախատեսում են ավտոմոբիլի կառավարման գործընթացի լիակատար կամ գորնականում լիակատար ավտոմատացում: Hyundai-ն եւ Aptiv-ը պլանավորում են կառավարման լիակատար ավտոմատ համակարգի թեստավորումն սկսել արդեն 2020 թվականին եւ անվարորդ ավտոմոբիլի համար օգտագործման պատրաստ պլատֆորմ ստեղծել մինչեւ 2022 թվականը: Ձեռնարկությունը կգլխավորի Aptiv-ի ինքնավար վարման տեխնոլոգիաների ստորաբաժանման նախագահ Կառլ Իանիեման, ընկերության կենտրոնակայանը կգտնվի Բոստոնում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Hyundai создаст СП в сфере беспилотных автомобилей
Южнокорейская автомобильная группа Hyundai Motor Group и американский производитель автокомпонентов Aptiv достигли соглашения о создании совместного предприятия в сфере самоуправляемых автомобилей.
Как говорится в совместном пресс-релизе компаний, обе стороны инвестируют в него по $2 млрд.
Целью создания СП является "разработка, развитие и коммерциализация технологий стандарта SAE 4 и SAE 5". Эти технологии предусматривают полную или практически полную автоматизацию процесса управления автомобилем.
Hyundai и Aptiv планируют начать тестирование полностью автономной системы управления уже в 2020 году и создать готовую к использованию платформу для беспилотного автомобиля к 2022 году,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Предприятие возглавит президент подразделения технологий автономного вождения Aptiv Карл Ианьемма, штаб-квартира компании будет находиться в Бостоне.