Բրիտանիայի կառավարությունն օգնություն ցույց կտա Thomas Cook-ի տուժած սպասարկյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կքննարկի զբոսաշրջության ինդուստրիայի կարգավորման բնագավառում փոփոխություններին վերաբերող հարցերը, որպեսզի ապահովի հանգստացողների իրավունքների պաշտպանությունը՝ աշխարհի հնագույն տուրիստական ընկերություններից մեկի՝ Բրիտանիայի Thomas Cook-ի լուծարման գործընթացի սկսվելու կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես սեպտեմբերի 23-ին հայտնել Է Financial Times թերթը, լրագրողներին հայտարարել Է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այսպես թե այնպես պետությունն ստիպված կլինի միջամտելու, որպեսզի օգնի Thomas Cook-ի տուժած սպասարկյալներին»,- նշել Է Մեծ Բրիտանիայի կաբինետի ղեկավարը:
Հյուրանոցներից վտարման սպառնալիքի տակ են հայտնվել զբոսաշրջության գործարկուի շուրջ 600 հազար սպասարկյալներ, որոնցից 160 հազարը բրիտանացիներ են: Վերջիններին հայրենիք վերադարձնելու համար Բրիտանիայի ավիացիոն իշխանությունները հայտարարել են խաղաղ ժամանակ բնակչության հայրենադարձման՝ երկրի պատմության մեջ խոշորագույն գործողությունը:
Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության ներկայացուցչի գնահատման համաձայն՝ դա կարող Է գանձարանի վրա նստել 100 միլիոն ֆունտ (124,6 միլիոն դոլար): Ընկերության սանկացման հետեւանքով աշխատանքից կարող Է զրկվել շուրջ 20 հազար մարդ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում շուրջ 9 հազարը՝ Մեծ Բրիտանիայում: Ջոնսոնի խոսքով՝ այս պահին կառավարությունում ստացվել Է Thomas Cook-ին 150 միլիոն ֆունտի (187 միլիոն դոլարի) չափով լրահատկացման խնդրանք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Британское правительство окажет помощь пострадавшим клиентам Thomas Cook
Правительство Великобритании рассмотрит вопросы, касающиеся изменений в регулировании индустрии туризма, чтобы обеспечить защиту прав отдыхающих, в связи с началом процесса ликвидации одной из старейших туристических компании в мире, британской Thomas Cook. Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон журналистам, сообщает в понедельник газета Financial Times.
"Так или иначе, государству придется вмешаться, чтобы помочь пострадавшим клиентам Thomas Cook ", - отметил глава британского кабинета.
Под угрозой выселения из отелей оказались около 600 тыс. клиентов туроператора, из которых 160 тыс. - британцы. Для возвращения последних на родину британские авиационные власти объявили крупнейшую в истории страны операцию по репатриации населения в мирное время. Согласно оценке представителя Управления гражданской авиации, это может обойтись казне в 100 млн фунтов (124,6 млн долларов). В результате краха компании работы могут лишиться около 20 тыс. человек по всему миру, в том числе около 9 тыс.- в Великобритании.
По словам Джонсона, на настоящий момент к правительству поступила просьба о выделении субсидии Thomas Cook в размере 150 млн фунтов (187 млн долларов).