Աշխարհի հնագույն տուրիստական ընկերությունը՝ Thomas Cook-ը, հայտարարել Է լուծարման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Thomas Cook հնագույն տուրիստական ընկերությունը հայտարարել Է հարկադրական լուծարման մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ձեռնարկության կայքում:
Ընկերության ղեկավարությունն սպասում Է իր սպասարկյալների հայրենադարձմանը, որը կարող Է դառնալ պատմության մեջ բրիտանացիների խոշորագույն տարահանումն արտասահմանից խաղաղ ժամանակ: Հարկադրական լուծարման անհապաղ ուժի մեջ մտնելու մասին որոշումն ընդունվել Է այն բանից հետո, երբ չի հաջողվել համաձայնության գալ ընկերության բաժնետերերի եւ նոր վարկատուների միջեւ: Thomas Cook-ը՝ աշխարհի խոշորագույն տուրիստական ընկերություններից մեկը, հիմնվել Է 1841 թվականին: Ընկերության վաճառքների տարեկան ծավալը կազմում Է 9 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ: Ընկերությունը սեպտեմբերի 23-ին հայտնել Է սնանկացման մասին, քանի որ չի կարողացել 200 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ գտնել բյուջեում «ճեղքվածքը» փակելու համար:
Արտասահմանում Thomas Cook-ի ուղեգրերով գտնվում Է շուրջ 600 հազար մարդ, նրանցից շուրջ 160 հազարը Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ են:

Старейшая в мире туркомпания объявила о ликвидации
Старейшая британская туристическая компания Thomas Cook объявила о принудительной ликвидации. Как передает Арменпресс, об этом  сообщается на сайте предприятия.
Руководство компании ожидает репатриации своих клиентов, которое может стать крупнейшей в истории эвакуацией британцев из-за рубежа в мирное время.
Решение о немедленно вступающей в силу принудительной ликвидации было принято после того, как не удалось прийти к соглашению между акционерами компании и новыми кредиторами.
Thomas Cook - одна из крупнейших туристических компаний в мире, была основана в 1841 году. Ее годовой объем продаж составляет 9 миллиардов фунтов стерлингов. Компания в понедельник объявила о банкротстве, так как не смогла найти 200 миллионов фунтов стерлингов, чтобы закрыть "дыру" в бюджете.
За границей по путевкам Thomas Cook находятся около 600 тысяч человек, из них около 160 тысяч граждан Великобритании.