ՀՀ և Արցախի ԱԳ նախարարները հստակեցրել են դիրքորոշումները Մնացականյան- Մամեդյարով հանդիպումից առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 20-ին հանդիպել է Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մասիս Մայիլյանի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մեծապես կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև հանդիպումների և խորհրդակցությունների պարբերական անցկացումը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են արտգործնախարարությունների միջև ստորագրված խորհրդակցությունների պլանի և դրա կիրարկման ուղղությամբ գործնական քայլերին։
Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպմանն ընդառաջ Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հստակեցրել են միմյանց դիրքորոշումներն արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն գործընթացի և օրակարգային հարցերի շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը և կարգավիճակը Հայաստանի առաջնահերթություններն են՝ ընդգծելով, որ խաղաղության գործընթացի արդյունավետության ապահովման տեսանկյունից առանձնահատուկ նշանակություն ունի Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի որոշիչ ձայնը և ներգրավվածությունը։ Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը նաև մտքեր են փոխանակել խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման հարցերի շուրջ` նշելով, որ ներքին լսարանի համար ադրբեջանական իշխանությունների կողմից արվող ապակառուցողական հայտարարությունները չեն նպաստում ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման հանձնառության իրականացմանը:

Foreign Ministers of Armenia, Artsakh clarify positions prior to Mnatsakanyan-Mammadyarov meeting
YEREVAN,SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with Foreign Minister of Artsakh Masis Mailian  on September 20.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia, the Foreign Ministers of Armenia and Artsakh highlighted the regular meetings and consultations between the officials of Armenia and Artsakh.
Prior to the New York meeting between the Armenian and Azerbaijani FMs brokered by the OSCE Minsk Group Co-chairs, the Foreign Ministers of the two Armenian republics clarified the positions on the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict.
FM Mnatsakanyan reaffirmed that the security and status of Artsakh people are priorities for Armenia, emphasizing that from the perspective of ensuring effectiveness of the peace process, the participation of Artsakh in the negotiations as the main side of the conflict is very important.
Zohrab Mnatsakanyan and Masis Mailian also exchanged views over the issues of establishing an atmosphere of peace, noting that the un-constructive announcments made by Azerbaijan addressed to the domestic audience do not contribute to the implementation of the committment of preparing the peoples to peace.