Բակո Սահակյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին և Արմեն Սարգսյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նախագահ Արմեն Սարգսյանին` Անկախության օրվա առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ՀՀ վարչապետին հղված ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո՛ Նիկոլ Վովայի,
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ը հայ ժողովրդի համար դարձավ կարեւորագույն մեկնակետ, նոր ճանապարհի սկիզբ: Դա ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետության կառուցման ճանապարհն է՝ հիմնված ազգային ու համամարդկային արժեքների վրա:
Յուրաքանչյուր հայ, որտեղ էլ նա լինի, պարտավոր է հոգու խորքում միշտ վառ պահել Հայրենիքի գաղափարը, իր ավանդն ունենալ հայոց անկախ պետականության ամրապնդման ազգանպաստ գործում:
Մեծարգո՛ Նիկոլ Վովայի,
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ ու մեր ողջ ժողովրդին այս նվիրական տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, մեծագույն հաջողություններ ու հաղթանակներ՝ ի բարօրություն ու բարգավաճում Հայաստանի Հանրապետության»:
ՀՀ նախագահին հղված ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո՛ Արմեն Վարդանի,
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ, տոն, որը հիմնովին փոխեց հայ ժողովրդի պատմության ընթացքը:
Յուրաքանչյուր հայի պարտքն է՝ անել հնարավորը հայոց անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ու զորացման համար: Այդ գործում մեծ է Ձեր անձնական ավանդը:
Մաղթում եմ Ձեզ խաղաղություն, քաջառողջություն եւ մեծագույն հաջողություններ Ձեր հայրենանվեր առաքելության իրականացման ճանապարհին»:

Artsakh's President sends congratulatory messages to Armenian President and PM
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory letter to Premier of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and President Armen Sarkissian on the occasion of the Independence Day.
As ARMENPRESS was informed from the press service of ARtsakh President's Office, the letter to PM Pashinyan reads:
“Respected Mr. Pashinyan,
On behalf of the people, authorities of the Artsakh Republic and myself personally I would like to extend my most heartfelt congratulations to You on the 28th anniversary of the independence declaration of the Republic of Armenia.
The 21st of September 1991 became the most significant starting point for the Armenian people, the foundation of a new path – that of building a sovereign and democratic state, based on national and universal human values.
Every Armenian must always keep in mind the idea of Homeland, contribute to the patriotic mission of cementing the independent Armenian statehood. Respected Premier Pashinyan, I congratulate You and all our people once again on this memorable holiday and wish peace, great success and victories for the good and well-being of the Republic of Armenia.”
Bako Sahakyan's congratulatory message to President Sarkissian runs as follows,
“Honorable Mr.Sargsyan, On behalf of the Artsakh people, authorities and myself personally I extend my cordial congratulations to You on the 28th anniversary of the Independence Day of the Republic of Armenia, a holiday that fundamentally changed the course of the Armenian history.
It is the duty of every Armenian to do everything possible for consistent development and strengthening of the independent Armenian statehood. You have had a great personal contribution to this process.
I wish You peace, robust health and great success on the way of carrying out Your patriotic mission”.