Բակո Սահակյանն Անկախության օրվա առթիվ շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին և Արմեն Սարգսյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նախագահ Արմեն Սարգսյանին` Անկախության օրվա առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ՀՀ վարչապետին հղված ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո՛ Նիկոլ Վովայի,
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ը հայ ժողովրդի համար դարձավ կարեւորագույն մեկնակետ, նոր ճանապարհի սկիզբ: Դա ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետության կառուցման ճանապարհն է՝ հիմնված ազգային ու համամարդկային արժեքների վրա:
Յուրաքանչյուր հայ, որտեղ էլ նա լինի, պարտավոր է հոգու խորքում միշտ վառ պահել Հայրենիքի գաղափարը, իր ավանդն ունենալ հայոց անկախ պետականության ամրապնդման ազգանպաստ գործում:
Մեծարգո՛ Նիկոլ Վովայի,
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ ու մեր ողջ ժողովրդին այս նվիրական տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, մեծագույն հաջողություններ ու հաղթանակներ՝ ի բարօրություն ու բարգավաճում Հայաստանի Հանրապետության»:
ՀՀ նախագահին հղված ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո՛ Արմեն Վարդանի,
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ, տոն, որը հիմնովին փոխեց հայ ժողովրդի պատմության ընթացքը:
Յուրաքանչյուր հայի պարտքն է՝ անել հնարավորը հայոց անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ու զորացման համար: Այդ գործում մեծ է Ձեր անձնական ավանդը:
Մաղթում եմ Ձեզ խաղաղություն, քաջառողջություն եւ մեծագույն հաջողություններ Ձեր հայրենանվեր առաքելության իրականացման ճանապարհին»:

Президент Арцаха направил поздравительные послания премьер-министру и президенту Армении
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительные послания премьер-министру и президенту Республики Армения Николу Пашиняну и Армену Саркисяну по случаю Дня независимости.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Арцаха, в послании говорится премьер-министру Николу Пашиняну говорится:
Многоуважаемый Никол Воваевич!
От имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю Вас с 28-ой годовщиной независимости Республики Армения!
21 сентября 1991 года стал для армянского народа важнейшей отправной точкой, началом нового пути. Это путь построения суверенного и демократического государства, основанного на национальных и общечеловеческих ценностях.
Каждый армянин, где бы он ни был, обязан всегда хранить в глубине души идею Родины, вносить свой вклад в патриотическое дело укрепления армянской независимой государственности.
Вновь поздравляю Вас и весь наш народ с этим заветным праздником, желаю мира, больших успехов и побед во благо и процветание Республики Армения!”
В послании президенту Армении Армену Саркисяну говорится:
“Многоуважаемый Армен Варданович!
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю Вас в связи с 28-летием независимости Республики Армения – праздником, который в корне изменил ход истории армянского народа.
Долг каждого армянина – сделать все для последовательного укрепления и усиления армянской независимой государственности. В этом деле велик Ваш личный вклад.
Желаю Вам мира, крепкого здоровья и больших успехов на пути осуществления Вашей патриотической миссии”.