Ամերիկյան համալսարանների ուսանողները ՀՀ-ում ծանոթանում են եզդիական համայնքի կյանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մի շարք համալսարանների ուսանողներ ցանկություն են հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում ծանոթանալ եզդիական համայնքի կյանքին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի կրթամշակութային կենտրոնի ծառայությունում նրանց համար կազմակերպվել է տեսական դասընթաց, որից հետո ուսանողները կայցելեն նաև եզդիական կյանքի հետ կապված մշակութային վայրեր:
«Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Սաշիկ Սուլթանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ եզդիական համայնքի հետ ծանոթանալու նախաձեռնությունը ուսանողներինն է:
«Ամերիկայի մի քանի համալսարանից են եկել և Հայաստանի մասին հետազոտություն են անում: Դրա շրջանակում ցանկացան տեղեկություն ստանալ ազգային փոքրամասնությունների ու ամենամեծ փոքրամասնության մասին, և մենք այսօր նրանց համար կազմակերպել ենք դասընթաց: Նախաձեռնությունն իրենցն է եղել: Փորձում ենք տեղեկություններ տրամադրել այն մարդկանց, որոնք հետաքրքրված են եզդիներով: Անընդհատ կազմակերպում ենք նման դասընթացներ տարբեր խմբերի համար»,- ասաց Սուլթանյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի կրթամշակութային կենտրոնի ծառայության պետ Ավագ Հակոբյանն ընդգծեց, որ նմանատիպ միջոցառումներ իրենց մոտ իրականացվում են գրեթե ամեն ամիս, սակայն օտարերկրացիների այցերն իրենց կենտրոն դեռ նոր են թափ առնում:
«Հայաստանում ունենք 11 ազգային փոքրամասնությունների համայնքներ: Գրեթե ամեն ամիս մեկ համայնքի, և մեկ դպրոցի հետ հանդիպում ենք ունենում: Օտարերկրացիների համար նոր ենք սկսել այսպիսի միջոցառումներ կազմակերպել, որպեսզի տեղեկանան, որ Հայաստանն այսպիսի մեծ ներդրում ունի ազգային փոքրամասնություններ կյանքում»,- նշեց Հակոբյանը:
ԱՄՆ-ից ժամանած ուսանողներն իրենց ճանաչողական այցի ընթացքում արդեն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, պատրաստվում են այցելել նաև Արմավիրի մարզի Ակնալիճ գյուղում գտնվող եզդիական սրբատեղի:

Студенты американских университетов знакомятся в Армении с жизнью езидской общины
Студенты из ряда университетов США выразили желание познакомиться с жизнью езидской общины в Республике Армения.
Как сообщает «Арменпресс», 19 сентября для них был организован теоретический тренинг в Центре по делам национальных меньшинств и религиозному образованию при Аппарате премьер-министра Республики Армения, после чего студенты также посетят культурные объекты, связанные с езидской жизнью.
Сашик Султанян, глава правозащитного центра езидов, сказал в разговоре с нами, что инициатива состоит в том, чтобы познакомиться с езидской общиной.
«Они приехали из нескольких американских университетов и проводят исследования об Армении. Они хотели получить информацию о национальных меньшинствах и самом большом меньшинстве, и мы организовали для них тренинг сегодня. Инициатива была их. Мы стараемся предоставлять информацию людям, которые заинтересованы в езидах. Мы постоянно организуем такие тренинги для разных групп», - сказал Султанян.
Аваг Акопян, глава Управления по делам национальных меньшинств и религиозного образования при канцелярии премьер-министра, подчеркнул, что подобные мероприятия проводятся почти каждый месяц, но визиты иностранцев в их центр по-прежнему растут.
«У нас в Армении 11 общин этнических меньшинств. Мы встречаемся с одной общиной и одной школой почти каждый месяц. Мы только начали организовывать подобные мероприятия для иностранцев, чтобы выяснить, что Армения вносит такой большой вклад в жизнь национальных меньшинств», - сказал Акопян.
Студенты из США уже посетили Мемориал Геноцида армян во время ознакомительного визита и планируют посетить храм Езидов в селе Акналич Армавирской области.