Փոմպեոն եւ սաուդյան արքայազնը կոչ են արել համաշխարհային հանրակցությանը դիմակայել Իրանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն եւ Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բին Սալմանը հանդիպման ընթացքում անհրաժեշտ են համարել, որ համաշխարհային հանրակցությունը միավորվի տարածաշրջանում Իրանի քաղաքականությանը դիմակայելու համար:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտը: «Պետքարտուղարը եւ գահաժառանգ արքայազնը քննարկել են համաշխարհային հանրակցության միավորման անհրաժեշտությունը իրանական վարչակարգի պահպանվող սպառնալիքին հակազդելու համար, եւ համաձայնել են, որ նա պետք Է պատասխանատվություն կրի իր շարունակվող ագրեսիվ, անխոհեմ եւ սպառնալից գործելակերպի համար»,- ասված Է Սաուդյան Արաբիա Փոմպեոյի այցի ընթացքի վերաբերյալ Պետդեպի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը նաեւ նշել են, որ սեպտեմբերի 14-ին Սաուդյան Արաբիայի նավթային ենթակառուցվածքի օբյեկտներին հասված հարվածները, որոնց համար նրանք մեղադրել են Իրանին, «սպառնում են ոչ միայն Սաուդյան Արաբիայի ազգային անվտանգությանը, այլեւ Էներգամատակարարումներին ամբողջ աշխարհում», հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Помпео и саудовский принц призвали мировое сообщество противостоять политике Ирана
Госсекретарь США Майк Помпео и наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бин Салман в ходе встречи признали необходимым, чтобы мировое сообщество объединилось для противостояния политике Ирана в регионе. Как передает Арменпресс, об этом сообщил американский госдепартамент.
"Госсекретарь и наследный принц обсудили необходимость объединения мирового сообщества для противодействия сохраняющейся угрозе иранского режима, и согласились, что он должен нести ответственность за свое продолжающееся агрессивное, безрассудное и угрожающее поведение", - говорится в распространенном госдепом сообщении о встрече в ходе визита Помпео в Саудовскую Аравию.
Стороны также отметили, что удары по объектам нефтяной инфраструктуры Саудовской Аравии в субботу минувшей недели, в которых они обвинили Иран, "угрожают не только национальной безопасности Саудовской Аравии, но и энергопоставкам во всем мире".