Գիտնականներն ինֆարկտներից ու ինսուլտներից պաշտպանվելու դյուրին միջոց են նշել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շաբաթվա ընթացքում մեկ-երկու անգամ ցերեկային ոչ տեւական քունը ինֆարկտի եւ ինսուլտի վտանգը նվազեցնում Է գրեթե կիչով չափ: Գիտնականների այս եզրակացությունները հրապարակված են Heart (British Medicine Journals) հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լոզանի համալսարանից մի խումբ հետազոտողներ ութ տարվա ընթացքում հսկողություն են իրականարել 35-ից մինչեւ 75 տարեկան 3262 պացիենտի նկատմամբ: Դիտարկումների սկսվելու պահին նրանցից ոչ մեկը սրտի հետ կապված խնդիր չի ունեցել, սակայն հետագա տարիներին փորձի մասնակիցների մոտ սկսել են ախտորոշել սիրտ-անոթային հիվանդություններ, որոնք այդ թվում հանգեցրել են մահվան:
Գիտնականները մանրակրկիտ վերլուծել են այն կենսակերպը, որ վարել են պացիենտները՝ հաշվի առնելով նաեւ լրացուցիչ գործոնները՝ սեռը, տարիքը, մարմնի զանգվածի ինդեքսը, ժառանգական նախատրամադրվածությունը տարբեր հիվանդությունների նկատմամբ եւ վնասակար սովորությունները:
Պարզվել Է, որ դիտարկվող այն անձանց մոտ, որոնք շաբաթվա ընթացքում մեկ-երկու անգամ ոչ երկար ժամանակ քնել են ցերեկը, ինֆարկտներ ու ինսուլտներ 48 տոկոսով քիչ են ախտորոշվել: Ընդ որում՝ խոսքը հենց կարճատեւ՝ մոտավորապես 30 րոպե տեւողությամբ քնի մասին Է: Հաճախակի եւ երկարատեւ ցերեկային քունը, ընդհակառակը, վկայում Է առողջության հետ կապված խնդիրների մասին, նշել են գիտնականները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые назвали простой способ защититься от инфарктов и инсультов
Непродолжительный дневной сон один-два раза в неделю снижает риск возникновения инсульта и инфаркта почти на вполовину. Такие выводы ученых опубликованы в журнале Heart (British Medicine Journals), сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Группа исследователей из Лозаннского университета в течение восьми лет наблюдала за 3262 пациентами в возрасте от 35 до 75 лет. На момент начала наблюдения ни у кого из них не было проблем с сердцем, однако в последующие годы у испытуемых начали диагностировать сердечно-сосудистые заболевания, которые в том числе приводили к смерти.
Ученые тщательно проанализировали образ жизни, которые вели пациенты, учитывая также дополнительные факторы: пол, возраст, индекс массы тела, наследственную предрасположенность к различным заболеваниям и вредные привычки.
Выяснилось, что у тех наблюдаемых, кто раз-два в неделю недолго спал днем, инсульты и инфаркты диагностировали на 48% реже. Причем речь шла именно о кратковременном сне – около 30 минут. Частый и продолжительный дневной сон, наоборот, свидетельствует о проблемах со здоровьем, отметили ученые.