Ռուհանին նախազգուշացում Է որակել եմենցիների գրոհը Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա ձեռնարկված գրոհը Եմենի ժողովրդի նախազգուշացումն Էր նրանց, ովքեր պատերազմ են սանձազերծել այդ երկրում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 18-ին հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին:
«Եմենցիները չեն գրոհել հիվանդանոցի կամ դպրոցի վրա, նրանք հարված են հասցրել արդյունաբերական օբյեկտի, որպեսզի նախազգուշացում անեն իրենց թշնամիներին,- Ռուհանիի խոսքը մեջբերված Է Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքում:-Թշնամական ուժերը պետք Է դաս առնեն Եմենի իրադրությունից եւ դադարեցնեն ռազմական գործողությունները տարածաշրջանում»:
Նա հավելել Է, որ «պատերազմն սկսել են ոչ թե եմենցիները, այլ Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն եւ մի քանի այլ երկրներ»: «Իրանի հասցեին սուտ մեղադրանքների փոխարեն պետք Է հաշվի առնել ոտքի եղած ժողովրդի ուժը»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Роухани назвал предупреждением атаку йеменцев на нефтяные предприятия Саудовской Аравии
Атака на нефтяные объекты в Саудовской Аравии стала предупреждением со стороны народа Йемена для тех, кто развязал войну в этой стране. Об этом в среду заявил президент Ирана Хасан Роухани.
"Йеменцы не задели больницу или школу, они нанесли удар по промышленному объекту, чтобы сделать предупреждение своим врагам, - приводятся слова Роухани на официальном сайтепрезидента Ирана. - Вражеские силы должны вынести урок из ситуации в Йемене и прекратить военные действия в регионе",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Он добавил, что "войну начали не йеменцы, а Саудовская Аравия, ОАЭ и некоторые другие страны". "Вместо ложных обвинений [в адрес Ирана] надо учитывать силу народов, которые встают с колен", - добавил он.