«Ֆակսայ» թայֆունն ավելի քան 500 դպրոց Է վնասել Ճապոնիայի արեւելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆակսայ» թայֆունը, որը Ճապոնիայում մոլեգնել Է սեպտեմբերի սկզբին, ավելի քան 500 հանրակրթական դպրոց Է վնասել Տոկիոյի հարեւան Տիբայի պրեֆեկտուրայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 18-ին հայտնել Է Kyodo գործակալությունը: Նշվում Է, որ ընդհանուր առմամբ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ Է ստացել 548 հանրակրթական հաստատության շենք:
Դրանցից մի քանիսի նորոգման համար կարող Է պահանջվել մինչեւ վեց ամիս: Tokyo Electric Power Էներգետիկական ընկերության տվյալներով՝ սեպտեմբերի 18-ի առավոտվա դրությամբ Տիբայի պրեֆեկտուրայում դեռեւս առանց լույսի Է նմում առնվազն 49 հազար տուն: Ընկերությունը խոստանում Է ԷլեկտրաԷներգիայի մատակարարումը լիովին վերականգնել առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում: Ճապոնիայի արեւելքում, այդ թվում՝ Տոկիոյի տարածաշրջանում «Ֆակսայ» թայֆունի մոլեգնելու հետեւանքով զոհվել Է երեք, տուժել եւս 60 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тайфун "Факсай" повредил на востоке Японии свыше 500 школ
Тайфун "Факсай", который обрушился на Японию в начале сентября, нанес ущерб более 500 общеобразовательным школам в соседней с Токио префектуре Тиба. Об этом в среду сообщило агентство Kyodo.
Отмечается, что в общей сложности повреждения различной степени получили здания 548 общеобразовательных учреждений. На ремонт некоторых из них может уйти до шести месяцев.
По данным энергетической компании Tokyo Electric Power, к утру среды по крайней мере 49 тыс. домов в префектуре Тиба по-прежнему остаются без света. Компания обещает полностью возобновить подачу электроэнергии в ближайшие две недели,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Факсай" стал пятнадцатым тайфуном, сформировавшимся в этом году в Тихом океане. В результате его воздействия на востоке Японии, в том числе в столичном регионе, погибли три человека, еще 60 пострадали.