Զուրաբիշվիլին ներում Է շնորհել սպանության համար եւս մեկ դատապարտյալի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսին Վրաստանի նախագահի կողմից ներում շնորհվածների թվում եղել Է Ասլան Բեժանիձեն, որը պատիժ Էր կրում 18-ամյա Դավիթ Օտխմեզուրիի սպանության համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Imedi հեռուստաալիքը:
Օտխմեզուրին սպանվել Է 2004 թվականի հոկտեմբերին Թբիլիսիի Պեկինի եւ Միցկեւիչի փողոցների հատման վայրում: 12 տարի անց՝ 2016 թվականի մարտին, Բեժանիձեին ձերբակալել են դիտավորյալ սպանության մեղադրանքով: Թեեւ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը, իսկ ավելի ուշ վերաքննիչ դատարանն արդարացրել Էին նրան: 2018 թվականին Բեժանիձեին կրկին ձերբակալել են: 2019 թվականի մարտին Գերագույն դատարանը նրան մեղավոր Է ճանաչել եւ դատապարտել 9 տարվա ազատազրկման:
Ներման վերջին ակտը Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ստորագրել Է օգոստոսի 28-ին՝ Սուրբ Աստվածածնի վերափոխման տոնի առթիվ: Ցուցակ Է մտել 34 բանտարկյալ, այդ թվում՝ Ռամազա Դեւաձեն, որը մեղավոր Է ճանաչվել 2014 թվականին ոստիկան Թարաշ Մուկբանյանի սպանության մեջ: Դա իսկական սկանդալ Է հարուցել: Նախագահի այդ արարքը դատապարտել են այդ թվում նաեւ կառավարող կուսակցության անդամներ, իսկ քաղաքացիական ակտիվիստները բողոքի ակցիա են կազմակերպել, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Президент Грузии помиловала еще одного осужденного за убийство и угодила в очередной скандал
Среди помилованных в августе президентом Грузии оказался Аслан Бежанидзе, который отбывал срок за убийство 18-летнего Давида Отхмезури. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Imedi.
Отхмезури был убит в октябре 2004 года на пересечении улиц Пекина и Мицкевича в Тбилиси. Спустя 12 лет, в марте 2016 года, по обвинению в умышленном убийстве задержали Бежанидзе. Хотя Тбилисский городской суд, а позже апелляционный суд, оправдали его.
В 2018 году Бежанидзе снова задержали. В марте 2019 года Верховный суд признал его виновным и приговорил к 9 годам лишения свободы.
Последний акт помилования президент Грузии Саломе Зурабишвили издала 28 августа, по случаю праздника Успения Пресвятой Богородицы. В список попали 34 заключенных, в том числе Рамаза Девадзе, признанный виновным в убийстве полицейского Тараша Мукбаняна в 2014 году. Это вызвало настоящий скандал. Осудили такой поступок президента в том числе и члены правящей партии, а гражданские активисты устроили акцию протеста.