Փոխհրաձգություն ղրղզա-տաջիկական սահմանին, կան զոհեր ու տուժածներ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղըզ սահմանապահ Է զոոհվել, եւս վեց զինծառայողներ վիրավորվել սեպտեմբերի 16-ին Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Ղրղզստանի Պետական սահմանապահ ծառայության՝ սեպտեմբերի 17-ին տարածված հաղորդագրության մեջ: «Երկու զինծառայողների վիճակը գնահատվում Է՝ ծանր»,- ընդգծված Է հաղորդագրության մեջ:
Ղրղզստանի վարչապետ Մուհամեդքալի Աբիլգազիեւը սեպտեմբերի 17-ին ժամանել Է Տաջիկստանի հետ սահման: Ղրղզական կողմի տվյալների համաձայն՝ սահմանին անսպասելիորեն փոխհրաձգություն ծայր Է առել սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան: Պատճառը դարձել Է Տաջիկստանի քաղաքացիների կողմից օբյեկտի կառուցումը վիճելի հատվածի տարածքում: Տաջիկ զինծառայողները կիրառել են ոչ միայն հրազեն, այլեւ ականանետներ:
Ղրղզստանի առողջապահության նախարարության տեղեկատվությամբ՝ ընդհարման հետեւանքով զոհվել Է հանրապետության մեկ զինծառայող: Եվս 13 մարդ վիրավորվել Է, այդ թվում՝ վեց սահմանապահ եւ մեկ դեռահաս: Տաջիկստանի ԶԼՄ-ները վկայակոչելով հանրապետության ուժային կառույցների աղբյուրին, նշում են, որ ղրղզ սահմանապահների հետ մարտական ընդհարումների հետեւանքով զոհվել Է տաջիկ երեք զինծառայող: Երկու երկրների միջեւ սահմանի երկարությունը կազմում Է 970 կիլոմետր: Այսօրվա դրությամբ կողմերը սահմանի անցման գիծը հաստատել են 519 կիլոմետրի չափով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ходе перестрелки на границе с Таджикистаном погиб киргизский пограничник
Один киргизский пограничник погиб и еще шесть военнослужащих получили ранения в результате произошедшей в понедельник перестрелки на границе Киргизии и Таджикистана. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном во вторник сообщении киргизской Государственной пограничной службы (ГПС).
"Состояние двух военнослужащих оценивается как тяжелое", - подчеркивается в сообщении.
Премьер-министр Киргизии Мухаммедкалый Абылгазиев прибыл во вторник на границу с Таджикистаном.
Согласно данным киргизской стороны, перестрелка на границе вспыхнула вечером 16 сентября. Причиной послужило возведение гражданами Таджикистана объекта на территории спорного участка. Таджикские военнослужащие применили не только стрелковое оружие, но и минометы.
По информации Министерства здравоохранения Киргизии, в результате конфликта погиб один военнослужащий республики. Еще 13 человек получили ранения, в том числе шесть пограничников и подросток. Душанбе также сообщает о наличии пострадавших.
Протяженность границы между двумя странами составляет 970 км. На сегодняшний день стороны утвердили линию прохождения рубежа на протяжении 519 км.