Գնալու ենք ճշմարտության հետևից. Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Ամուլսարի խնդրին
ՎԱՆԱՁՈՐ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունն Ամուլսարի հարցում գնալու է ճշմարտության հետևից:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Վանաձորում մեկնարկած մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ամուլսարի խնդրի հետ կապված ես ուզում եմ ձևակերպել իմ և կառավարության ընդհանուր դիրքորոշումը: Մենք ասում ենք, որ այս հարցում մենք պետք է մինչև վերջ գնանք ճշմարտության հետևից, և ճշմարտությունը պետք է ինքը մեզ բերի այս կամ այն որոշման: Եվ ճշմարտությունների առումով ես շատ կարևորում եմ, որ նաև հանրությունը մանիպուլյացիաների չտրվի, այդ թվում՝ իմ կողմից շատ սիրված, հարգված իմ ընկերների կողմից: Որովհետև, երբ որ որևէ քաղաքացի որևէ սարք է վերցնում և գնում որևէ տեղ կանգնում և ասում է, որ հիմա ես ռադիացիան կչափեմ և կպարզվի, որ այստեղ, չգիտեմ, ռադիացիոն այնպիսի ֆոն կա, որ Հայաստանում հիմա կոտորած է սկսվելու, ես դա համարում եմ մանիպուլյացիա: Ինչո՞ւ եմ ասում դեպի հանք տանող ճանապարհները բացեք, որովհետև համարում եմ, որ Հայաստանում կա կառավարություն, որը, եթե լինի ճանապարհները փակելու անհրաժեշտություն, փաստացի կփակի ճանապարհները, եթե լինի ճանապարհները բացելու անհրաժեշտություն, կբացի ճանապարհները: Ես չեմ ընդունում այն տեսակետը, երբ ասում են՝ կապ չունի, այսպես է լինելու և վերջ, այլ ճանապարհ չկա:  Եթե որևէ ակտիվիստ կարող է այդպես ասել, կառավարությունն այդպես չի կարող ասել, որովհետև կառավարությունը մի մարմին է, որի գործողությունները պետք է լինեն այնպիսին, որ հենված լինեն օրենքի վրա, իրավական լինեն, բխեն օրենքից և Սահմանադրությունից:
ՀՀ վարչապետը բերեց Թեղուտի օրինակը: «Ես բերում եմ Թեղուտի օրինակը: Երբ ես արձակուրդում էի, Թեղուտի ամբարտակի պատնեշի շուրջ աղմուկ բարձրացավ, ես արձակուրդից հետո առաջին օրը գնացել եմ աշխատանքի, և կառավարության անդամներ մտել են իմ սենյակ, ասել են հենց այսօր, հենց հիմա Թեղուտի հանքը շահագործումը դադարեցնելու որոշում պիտի կայացնես, որովհետև այնտեղ կա ահա այսպիսի խնդիր, քանդվում է, կքանդվի այդ պատվարը հազարավոր զոհեր կլինեն և այլն: Ես այս պարագայում ի՞նչ եմ արել: Համապատասխան տեսչական մարմիններին ուղարկել եմ ստուգման, իրենք եկել և երաշխավորել են, որ տեսանելի ապագայում այդ պատվարը չի քանդվի, անտեսանելի ապագայում՝ պետք է անել փորձաքննություն: Անտեսանելի ապագայի համար մենք օգտագործողին  պարտավորեցրել ենք, որ միջազգային մակարդակի փորձաքննություն իրականացնի: Ես շատ շահագրգռված եմ եղել, որ Թեղուտի հանքը անպայման բացվի, որովհետև հասկացել, եմ, որ այդ հանքը, երբ որ այդ վիճակում էդպես անտեր մնացել է, ինքը իրենով արդեն էկոլոգիական խնդիր է, հարկավոր է այնպես անել, որպեսզի լինի կոնկրետ սուբյեկտ, որպեսզի կառավարությունը հնարավորություն ունենա նրա առաջ դնել կոնկրետ պահանջներ: Եվ բացի այդ, մենք այդ մարդկանց խոստացել էինք, որ իրենց աշխատատեղերը կվերականգնվեն: Եվ հիմա ես գիտեմ, որ կա միջազգային ընկերության կողմից փորձաքննություն, որ պատվարի հուսալիության հետ կապված եզրակացություններ է արել, և մենք քննարկումների արդյունքում եկել ենք եզրակացության, որ ահա այդ փաստաթուղթը կարող էր ծնվել որոշակի կոնյուկտուրային դրդապատճառբներով: Եվ էլի եմ ասում, եթե մեր շատ բնապահպան գործընկերների ասածը ճիշտ լիներ, երբ Թեղուտի տարածքում 2-3 բալանոց երկրաշարժ տեղի ունեցավ, այդ պատվարը պետք է վաղուց քանդված լիներ: Հիմա որևէ մեկն ասելո՞ւ է, ներողություն ես սխալվել եմ: Ոչ մեկ չի ասելու, ընդհակառակը պաշտպանելու են իրենց դիրքորոշումը, ասելու են կոռումպացված է, կասեն, փոքր աղջիկս՝ Արփին, Թեղուտում 50 տոկոս փայ է մտել: Ինչ ասես կասեն, ամենավերջին լկտի ստերը կասեն, մենակ թե չասեն՝ կներեք, մենք սխալվել էինք»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
ՀՀ վարչապետը ևս մեկ անգամ շեշտեց՝ Ամուլսարի հարցում գնալու են ճշմարտության հետևից, ճշմարտությունը  որտեղ կբերի,  կկայացնեն համապատասխան որոշում: «Ճշմարտությունը մեզ կբերի այնտեղ, որ Լիդիանի ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում հնարավոր չէ այս հանքը շահագործել, այդ հանքը լրիվ օրինական հիմքով մենք կփակենք: Ընդ որում՝ շատերը հիմա ասում են կառավարությունը որոշել է տալ թույլտվություն: Կառավարությունը չի որոշել տալ թույլտվություն, թույլտվությունը մեզնից առաջ տվել են, հիմա կառավարությունը երկու հարցի պետք է պատասխանի՝ կա՞ այդ թույլտվությունը չեղյալ անելու հիմք, թե՞ չկա: Եթե կա, չեղյալ կարվի, եթե չկա, չի արվի: Հակառակ դեպքում Հայաստանի միջազգային տնտեսական վարկանիշը էական ապրում կապրի»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Հարցին, ի՞նչ ժամկետներ նկատի ունի լիարժեք ճշմարտությունների հետևից գնալ ասելով, վարչապետը պատասխանեց. «Գիտեք, մենք հույս ունեինք, որ լիարժեք ճշմարտությունն արդեն ամբողջովին բացահայտված կլիներ, բայց կան որոշակի ընթացակարգեր, որը մենք պետք է պահպանենք: Ես առաջին օրվանից չեմ առաջնորդվել Ամուլսարի հանքը փակելու կամ չփակելու կանխավարկածով: Ինձ անհրաժեշտ է եղել, որպեսզի ես իմանամ ամբողջ ճշմարտությունը հանքի մասին: Եթե որևէ մեկը գտնում է, որ ճշմարտության հետևից գնալը ճիշտ ճանապարհ չէ, ես այդ մոտեցումը մերժում եմ միանշանակ: Նշանակում է, որ  այդ մարդը առաջարկում է հետևյալը, որ ով վեր կենա կառավարության վրա ճնշում գործադրի, կառավարությունն ըստ այդ ճնշման կայացնի որոշում. կառավարությունը ճնշումով որոշում չի կայացնելու, կառավարությունը կայացնում է որոշում ճշմարտության և օրենքի,  իրականության և Հայաստանի ազգային և պետական շահերի վրա հիմնված»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Government of Armenia will follow the truth in Amulsar issue, says PM
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The Government of Armenia will follow the truth in the Amulsar issue, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a news conference in Vanadzor.
“I would like to formalize the common stance of mine and the government regarding the Amulsar issue. We are saying that in this issue we must follow the truth to the end, and the truth itself must bring us to a given decision. And in terms of truths I also attach much importance that the public doesn’t give in to manipulations, including from my highly beloved and respected friends. Because when any citizen takes some device and goes somewhere and says – now I will measure the radiation and it will turn out that some radiation background exists here, or that carnage will now begin in Armenia – I find this to be manipulations. Why am I telling to open the roads leading to the mine, because I find that a government exists in Armenia which will factually close the roads if such necessity would exist, and it will open them if such necessity would exist. I do not accept the viewpoint when they say – doesn’t matter, it is going to be this way, period, there is no other way. If an activist can say such things, the government can’t, because the government is a body whose actions must rely on law, be lawful, stem from the law and the Constitution.
The PM brough the example of Teghut.
“When I was on vacation there was a great deal of talk about the Teghut tailings dam, when I went to work on the first day after the vacation and Cabinet members entered my office they said you gotta make a decision on halting the Teghut mine operations because there is a problem, it is collapsing, the tailings dam will collapse and will result in thousands of fatalities and so on. What did I do? I dispatched relevant inspectorates to a inspection, they came back and guaranteed that the dam will not collapse in the foreseeable future, and in terms of an unforeseeable future a study must take place,” the PM said, adding that the operator has obliged to carry out an international-level study for the long-term. “I was very much interested for the Teghut mine to be opened, because I understood that this mine, when it was left unattended in such condition, was an ecological problem in itself, and it was necessary for a concrete entity to exist for the government to be able to put concrete demands before it. And in addition, we had promised to these people that their workplaces will be restored. And now I know that there is an audit done by an international company which has made conclusions regarding the dam’s reliability and as a result of discussions we have reached a conclusion that this document could’ve been born through conjunctive motives. And I say again, if our very environmental partners were correct, when a 2-3 magnitude earthquake took place in Teghut region this dam should’ve collapses long ago. Now who will apologize and say I was wrong? No one will, on the contrary they will defend what they had said, they are gonna say he is corrupt, they will say my youngest daughter Arpi has 50% shares in Teghut. They will say anything, they will say the last blatant lies only not to say sorry, we were wrong,” the PM said.
Continuing on Lydian, the PM said: “Moreover, many are now saying that the government has made a decision to issue permission. The government hasn’t made such a decision, the permission was issued before us, now the government must answer to two questions – are there grounds to revoke this permission or not? If yes, it will be cancelled, if not it won’t”. The PM added that otherwise the Armenian international economic rating will be impacted.