Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց երթևեկության խախտումները նկարելու և ոստիկանությանը փոխանցելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց երթևեկության կանոնների խախտումները նկարահանելու և հավելվածի միջոցով ոստիկանությանը փոխանցելու օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` խորհրդարանում բուռն քննարկումների արժանացած նախագիծը հեղինակել են «Իմ քայլը» խմբակցության» պատգամավորներ Արմեն Փամբուխչյանն ու Սիսակ Գաբրիելյանը:
«Ակնհայտ է, որ հեղափոխությունից հետո քաղաքացիներն այսօր, ավելի քան երբևէ, պատրաստակամ են համագործակցելու իրավապահ մարմինների հետ: Շատ քաղաքացիներ սոցիալական ցանցերում տեղադրում են տարբեր իրավախախտումների տեսանյութեր, լուսանկարներ, որոնց հիման վրա մեծամասամբ վարչական վարույթ է հարուցվում: Այս նախագծի նպատակն է այդ ողջ գործընթացն ավելի կարգավորել: Կարճ ասած, քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվում տեսանկարահանել ճանապարհային երթևեկության խախտումները և օնլայն ռեժիմով փոխանցել ոստիկանությանը: Տեսանյութն արձանագրած քաղաքացու տվյալները գաղտնի են լինելու»,-ասաց Գաբրիելյանն ու հավելեց՝ տեսանյութն ուղարկելուց հետո քաղաքացին այդ գործընթացում այլևս դերակատարում չի ունենալու:
Նա նշեց՝ օնլայն ռեժիմը սահմանել են նրա համար, որ ոստիկանության աշխատակիցը շատ հստակ իմանա, որ դա կատարվել է հստակ այսինչ օրն ու տեղը ՝GPS համակարգի միջոցով: Կստեղծի հատուկ էլեկտրոնային հավելված: Դրա համար նախատեսված է 30-50 մլն դրամ՝ կախված իր ֆունկցիոնալությունից: Գաբրիելյանը նշեց, որ հավելվածը օգտակար կլինի նաև վթարների դեպքում մեքենայի տեղը GPS համակարգի միջոցով շուտ հասկանալու համար:

В первом чтении принят проект о съемках нарушений дорожного движения и их передаче полиции
Национальное собрание РА приняло в первом чтении проект закона о съемках нарушений правил дорожного движения и передаче их полиции через приложение.
Как сообщает «Арменпресс», инициаторами бурных обсуждений выступили депутаты фракции “Мой шаг” Армен Памбухчян и Сисак Габриелян.
“Очевидно, что после революции, граждане сегодня более чем когда-либо, готовы сотрудничать с правоохранительными органами. Многие граждане размещают в социальных сетях видеоматериалы, фотографии различных правонарушений, на основе которых, в большинстве случаев, возбуждаются административные производства. Цель этого проекта - регулирование этого процесса. Короче говоря, гражданам предоставляется возможность снимать нарушения дорожного движения и в режиме онлайн передавать их полиции. Данные гражданина, зафиксировавшего нарушение, будут конфиденциальными”, - сказал Габриелян и добавил, что после отправки видеоматериала гражданин не будет иметь роли в этом процессе.
Он отметил, что он-лайн режим был установлен для того, чтобы сотрудники полиции с помощью системы GPS, четко выявили бы когда и где произошло нарушение.
Быдет сздано специальное электронное приложение. Для этого предусмотрено 30 - 50 млн драмов, в зависимости от его функциональности. Габриелян отметил, что приложение будет полезно и в случае аварий, чтобы быстро выявить место происшествия посредством системы GPS.