Թրամփը թույլատրել Է ԱՄՆ-ի պահուստից նավթ օգտագործել Սաուդյան Արաբիայի օբյեկտների վրա գրոհներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը թույլատրել Է անհրաժեշտության դեպքում գործի դնել նավթի՝ երկրում առկա ռազմավարական պահուստները Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներից հետո, որպեսզի շուկայում կայունացվի իրադրությունը: Իր որոշման մասին Միացյալ Նահանգների ղեկավարը հայտնել Է սեպտեմբերի 15-ին Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հաշվի առնելով Սաուդյան Արաբիայի վրա կատարված գրոհները, որոնք կարող Էին ազդել նավթի գների վրա, ես թույլատրեցի գործի դնել նավթի ռազմավարական պահուստի նավթը, եթե դա անհրաժեշտ լինի, այն ծավալներով, որոնք կսահմանվեն եւ որոնք պետք Է բավական լինեն, որպեզի պահպանվի շուկաների մատակարարման նորմալ մակարդակը»,- հայտարարել Է նա: Թրամփը հավելել Է, որ ԱՄՆ-ն Էր Ռիադից սպասում Է նկատառումներ այն մասին, թե ով Էր կանգնած Saudi Aramco-ի վրա գրոհի հտեւում, եւ կգործի՝ ելնելով դրանից: Սեպտեմբերի լույս 14-ի գիշերը Saudi Aramco-ի՝ Սաուդյան Արաբիայի ազգային նավթըներության ձեռնարկությունները ենթարկվեցին դրոնների գրոհի: Մասնավորապես, հարձակման Է ենթարկվել աշխարհի խոշորագույն նավթավերամշակման համալիրը, որը գտնվում Է երկրի արեւելքում: Դա հանգեցրել Է Սաուդյան Արաբիայում նավթի հանույթի կիսով չափ կրճատման՝ օրական 5,7 միլիոն բարելով: Հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել են եմենցի հուսի ապստամբները, սակայն ԱՄՆ-ը կասկածում Է նրանց մեղսակցությանը եւ պատահածի համար մեղադրել Է Իրանի իշխանություններին: Թեհրանը ժխտում Է այդ մեղադրանքները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп разрешил использовать нефть из резерва США после атак на объекты Саудовской Аравии
Президент США Дональд Трамп дал разрешение при необходимости задействовать имеющиеся у страны в наличии стратегические резервы нефти после атак на нефтяные объекты Саудовской Аравии, чтобы стабилизировать ситуацию на рынке. О своем решении американской лидер сообщил в воскресенье в Twitter.
"С учетом атак на Саудовскую Аравию, которые могли повлиять на цены на нефть, я разрешил задействовать нефть из стратегического нефтяного резерва, если это будет необходимо, в объемах, которые будут установлены и которых должно быть достаточно для того, чтобы поддерживать нормальный уровень снабжения рынков", - заявил он.
Трамп добавил, что США ждут от Эр-Рияда соображений о том, кто стоял за атакой на Saudi Aramco, и будут действовать исходя из этого,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В ночь на 14 сентября предприятия Saudi Aramco, национальной нефтяной компании Саудовской Аравии, подверглись атаке дронов. В частности, атакован был крупнейший в мире нефтеперерабатывающий комплекс, расположенный на востоке страны. Это привело к сокращению добычи нефти в Саудовской Аравии вдвое - на 5,7 млн баррелей в сутки.
Ответственность за нападение взяли на себя йеменские повстанцы-хуситы, однако США усомнились в их причастности и обвинили в случившемся иранские власти. Тегеран отвергает эти обвинения.