Սևանի զարգացման հետաքրքիր և լուրջ նախագծեր կան. Փաշինյանը մասնակցում է Eco fish fest փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 14-ին մեկնել է Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանի թերակղզում մասնակցելու Eco fish fest ձկան փառատոնին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ելույթ ունենալով փառատոնի մասնակիցների ներկայությամբ՝ Փաշինյանն իր գոհունակությունն է հայտնել, որ Հայաստանում զարգանում է փառատոնային մշակույթը: «Սա ունի երկու կարևոր իմաստ: Առաջինը՝ երկրում տրամադրությունը փոխվում է, բարձրանում է: Մենք իսկապես պետք է մեր առօրյան ավելի ուրախ և էներգիայով լի կազմակերպելու առիթները բաց չթողնենք: Երկրորդը՝ այս կարգի միջոցառումները կարևոր են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, դրանք զարգացնում են զբոսաշրջությունը, ռեստորանային բիզնեսը և գուցե ավելի շատ մեր ուշադրությունը հրավիրում այն խնդիրների վրա, որոնք ունենք Սևանում և դրա շուրջ»,- նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունն ու Սևանի շրջակայքում բիզնես իրականացնող մեր հայրենակիցները կկարողանան համադրել պատկերացումները Սևանի զարգացման մասին: «Սևանի զարգացման հետաքրքիր և լուրջ նախագծեր կան: Դրանք պետք է զարգացնենք այնպես, որ ոչ թե հակադրություն առաջանա բիզնեսի և կառավարության միջև, այլ անենք դա համագործակցության ոգով»,- ասել է Փաշինյանը:
Խոսելով Սևանա լճի մասին՝ վարչապետը փաստել է, որ նախորդ տարվա համեմատ լճի մակարդակը բարձրացել է 3 սմ-ով, իսկ ջրային պաշարներն ավելի են շուրջ 900 մլն խմ-ով:
Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է բոլորին՝ գալու և մասնակցելու Eco fish fest փառատոնին, որը շարունակվելու է մինչև 20:00-ն և եզրափակվելու է առաջին անգամ Սևանա լճի տարածքից կազմակերպվող աննախադեպ հրավառությամբ:
Սևանա լճի ավազանում ձկան փառատոնն անցկացվում է առաջին անգամ: Կազմակերպիչները հավակնում են այն դարձնել ամենամյա, և հաջորդ տարիներին ապահովել նաև միջազգային ներկայություն: Ներկայացված է 25 տաղավար՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից:

Есть интересные и серьезные проекты развития Севана — Пашинян участвует в фестивале Ecofishfest
14 сентября премьер-министр РА Никол Пашинянпоехал  в Гегаркуникскую область для участия в фестивале эко-рыбы на Севанском полуострове.
Как  передает Арменпресс,в своей речи  перед участниками фестиваля Пашинян выразил удовлетворение тем, что в  Армении развивается культура  фестивалей.
«Это имеет два важных значения. Во-первых, настроение в стране меняется, поднимается. Мы действительно не должны упускать любую  возможность сделать нашу повседневную жизнь более радостной и энергичной. Во-вторых, такого рода мероприятия важны для развития экономики Армении, они стимулируют туризм, ресторанный бизнес, и, возможно,  больше привлекают наше внимание к проблемам относительно   Севана и вокруг него», - отметил премьер-министр.
Он выразил надежду, что правительство Армении и наши бизнесмены, проживающие в окрестностях  Севана, смогут объединить свои представления о развитии Севана.
«Есть интересные и серьезные проекты по освоению Севана. Мы должны развивать их так, чтобы это не противоречило бизнесу и правительству, а делалосьв духе сотрудничества », - сказал Пашинян.
Говоря об озере Севан, премьер-министр заявил, что уровень озера повысился на 3 см по сравнению с прошлым годом, а запасы воды составляют более 900 миллионов кубометров.
Никол Пашинян пригласил всех желающих принять участие в фестивале Eco fish fest, который продлится до 20:00 часов  и впервые завершится беспрецедентным фейерверком с территории озера Севан.
Праздник рыбы  на озере Севан проводится впервые. Организаторы стремятся сделать его ежегодным мероприятием и обеспечить международное присутствие в ближайшие годы. Представлены 25 павильонов из разных областей  Армении.