Սևանի զարգացման հետաքրքիր և լուրջ նախագծեր կան. Փաշինյանը մասնակցում է Eco fish fest փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 14-ին մեկնել է Գեղարքունիքի մարզ՝ Սևանի թերակղզում մասնակցելու Eco fish fest ձկան փառատոնին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ելույթ ունենալով փառատոնի մասնակիցների ներկայությամբ՝ Փաշինյանն իր գոհունակությունն է հայտնել, որ Հայաստանում զարգանում է փառատոնային մշակույթը: «Սա ունի երկու կարևոր իմաստ: Առաջինը՝ երկրում տրամադրությունը փոխվում է, բարձրանում է: Մենք իսկապես պետք է մեր առօրյան ավելի ուրախ և էներգիայով լի կազմակերպելու առիթները բաց չթողնենք: Երկրորդը՝ այս կարգի միջոցառումները կարևոր են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, դրանք զարգացնում են զբոսաշրջությունը, ռեստորանային բիզնեսը և գուցե ավելի շատ մեր ուշադրությունը հրավիրում այն խնդիրների վրա, որոնք ունենք Սևանում և դրա շուրջ»,- նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունն ու Սևանի շրջակայքում բիզնես իրականացնող մեր հայրենակիցները կկարողանան համադրել պատկերացումները Սևանի զարգացման մասին: «Սևանի զարգացման հետաքրքիր և լուրջ նախագծեր կան: Դրանք պետք է զարգացնենք այնպես, որ ոչ թե հակադրություն առաջանա բիզնեսի և կառավարության միջև, այլ անենք դա համագործակցության ոգով»,- ասել է Փաշինյանը:
Խոսելով Սևանա լճի մասին՝ վարչապետը փաստել է, որ նախորդ տարվա համեմատ լճի մակարդակը բարձրացել է 3 սմ-ով, իսկ ջրային պաշարներն ավելի են շուրջ 900 մլն խմ-ով:
Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել է բոլորին՝ գալու և մասնակցելու Eco fish fest փառատոնին, որը շարունակվելու է մինչև 20:00-ն և եզրափակվելու է առաջին անգամ Սևանա լճի տարածքից կազմակերպվող աննախադեպ հրավառությամբ:
Սևանա լճի ավազանում ձկան փառատոնն անցկացվում է առաջին անգամ: Կազմակերպիչները հավակնում են այն դարձնել ամենամյա, և հաջորդ տարիներին ապահովել նաև միջազգային ներկայություն: Ներկայացված է 25 տաղավար՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից:

YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has traveled today to Lake Sevan to participate in the very first Eco Fish Fest, a festival organized by the local restaurants.
In remarks delivered to the participants, the PM noted that he is happy that the festival culture is developing in Armenia.
“This has two important meanings,” he said. “First, the mood in the country is changing, rising. We must truly not miss the occasions of organizing our daily lives happier and more energetic. Second, this kind of events are important for Armenia’s economic development, they develop tourism, the restaurant business and perhaps they draw greater attention on the problems that we have in Sevan and around it,” PM Nikol Pashinyan said.
Pashinyan expressed hope that the Government of Armenia and the businesses in Sevan will be able to combine ideas over development. “There are interesting and serious development projects for Sevan,” he said, adding that the projects should be implemented in a spirit of partnership.
Speaking about Lake Sevan itself, the PM noted that the water level has increased 3cm compared to 2018 and that water reserves are nearly 900,000,000 cubic meters more.
Pashinyan called on everyone to visit and participate in the festival, which will run through 20:00 tonight and will feature an unprecedented firework show.