Հայաստանի ևս 5 տարածք ներառվեց մշակութային տարածքների ցանկում
Մեղրի քաղաքը (նախկին անվանումը՝ Արևիք գավառ), Արագածոտնի մարզի Աշնակ գյուղը, Գորիս քաղաքը, Վայոց Ձորի մարզի Խաչիկ գյուղը եւ Արարատի մարզի Վերին Դվին գյուղը:
Ըստ հիմնավորման՝ որոշման նախագծի նպատակը մշակութային տարածքների առկա ցանկի թարմացումն ու համալրումն է, ինչի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի 1-ին կետի պահանջով և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկերում գրանցելու նպատակով ներկայացվող ՀՀ հայտերում ներառվող տեղեկատվությունը թարմացնելու, ցանկերը նոր տարրերով համալրելու անհրաժեշտությամբ:
2012 թվականի մարտի 1-ին հաստատվել է «Հայաստանի Հանրապետության մշակութային տարածքների ճանաչման չափորոշիչները և մշակութային տարածքների ցանկը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության N 241-Ն որոշումը:
Ներկայում անհրաժեշտություն է Հայաստանի Հանրապետության մշակութային տարածքների կենսունակության և տարածվածության հետ կապված մշակութային տարածքների ցանկերի թարմացումը, որն իրականացվում է ցանկը համալրելու միջոցով։

Еще 5 территорий Армении включены в список территорий культурного наследия
Еще 5 территорий Армении включены в список  территорий культурного наследия. Как передает «Арменпресс», решение об этом было принято на заседании правительства. В частности, были включены следующие территории: Мегри (прежнее название провинция Аревик), село Ашнак Арагацотнской области, город Горис, село Хачик Вайоцдзорской области и село Верин Двин Араратской области.
По обоснованию, целью проекта решения является - необходимость обновления информации согласно требованию пункта 1 статьи 12 Конвенции ЮНЕСКО “О защите нематериального культурного наследия” от 2003 года, дополнения информации, включаемой в заявки РА для регистрации в “Списке нематериального культурного наследия ЮНЕСКО”, пополнения списка новыми элементами.
1 марта 2012 года было утверждено решение правительства Республики Армения № 241-н  “Об утверждении критериев признания территорий культурного наследия Республики Армения и списка территорий культурного наследия ”.
В настоящее время, в связи с жизнеспособностью и распространенностью территорий культурного наследия Республики Армения, необходимо обновление списка данных территорий, которое осуществляется путем пополнения списка.