Հայաստանում այս տարի բացվել է 18 նոր նախակրթարան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 8 մարզերի տարբեր համայնքներում այս տարի սեպտեմբերի 1-ին բացվել է 18 նոր նախակրթարան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Նախադպրոցական կրթությունը երեխաների զարգացման գործընթացում առաջնային օղակ է, քանի որ կարևոր է, թե երեխան ինչ միջավայրում է մեծանում: Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նախադպրոցական կրթություն ստացած երեխաները հետագայում ավելի հեշտությամբ են ադապտացվում կրթական միջավայրին և ավելի պատրաստ են ընկալել այն գիտելիքները, որոնք արդեն դպրոցական կրթության փուլում մատուցվում են իրենց:
Հարկ է նշել, որ նախադպրոցական կրթության փուլում շատ կարևոր նշանակություն ունի ուսումնական ծրագիրը․ այն պետք է լավագույնս ադապտացված լինի տվյալ տարիքային խմբին պատկանող երեխաների ունակություններին»,- գրել է նախարարը:
Հարությունյանի խոսքով` այս ուսումնական տարվա մեկնարկին նոր նախակրթարաններ են հիմնվել Գեղարքունիքի մարզի հինգ, Շիրակի՝ չորս, Կոտայքի, Սյունիքի և Արմավիրի՝ երկուական, Տավուշի, Լոռու և Վայոց Ձորի մարզերի մեկական դպրոցներում:
«Նախատեսվում է մինչև 2024թ. 3-6 տարեկան երեխաների ընդգրկվածությունը նախադպրոցական հաստատություններում հասցնել 70%-ի` այժմյան 40%-ի փոխարեն»,- եզրափակել է նախարարը:

В этом году в Армении открылось 18 новых дошкольных учреждений
В разных общинах 8 областей Армении в этом году 1 сентября открылось 18 новых дошкольных учреждений.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“Дошкольное образование в процессе развития детей является основным звеном, поскольку важно, в какой среде растет ребенок.
Исследования показали, что дети, получившие дошкольное образование, в дальнейшем легче адаптируются к образовательной среде и более готовы воспринимать те знания, которые на этапе школьного образования преподаются им.
Следует отметить, что на этапе дошкольного образования очень важное значение имеет учебная программа: она должна быть наилучшим образом адаптирована к способностям детей данной возрастной группы”, - написал министр.
По словам Арутюняна, в начале этого учебного года новые дошкольные учреждения были основаны в пяти школах Гегаркуникской области, в четырех школах Ширака, Котайка, Сюника и Армавира, по одному в Тавушской, Лорийской и Вайоц Дзорской областях.
“Планируется дошкольные учреждения для детей от 3 до 6 лет до 2024 года увеличить до 70% вместо нынешних 40%”, - заключил министр.