Հայաստանում այս տարի բացվել է 18 նոր նախակրթարան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 8 մարզերի տարբեր համայնքներում այս տարի սեպտեմբերի 1-ին բացվել է 18 նոր նախակրթարան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Նախադպրոցական կրթությունը երեխաների զարգացման գործընթացում առաջնային օղակ է, քանի որ կարևոր է, թե երեխան ինչ միջավայրում է մեծանում: Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նախադպրոցական կրթություն ստացած երեխաները հետագայում ավելի հեշտությամբ են ադապտացվում կրթական միջավայրին և ավելի պատրաստ են ընկալել այն գիտելիքները, որոնք արդեն դպրոցական կրթության փուլում մատուցվում են իրենց:
Հարկ է նշել, որ նախադպրոցական կրթության փուլում շատ կարևոր նշանակություն ունի ուսումնական ծրագիրը․ այն պետք է լավագույնս ադապտացված լինի տվյալ տարիքային խմբին պատկանող երեխաների ունակություններին»,- գրել է նախարարը:
Հարությունյանի խոսքով` այս ուսումնական տարվա մեկնարկին նոր նախակրթարաններ են հիմնվել Գեղարքունիքի մարզի հինգ, Շիրակի՝ չորս, Կոտայքի, Սյունիքի և Արմավիրի՝ երկուական, Տավուշի, Լոռու և Վայոց Ձորի մարզերի մեկական դպրոցներում:
«Նախատեսվում է մինչև 2024թ. 3-6 տարեկան երեխաների ընդգրկվածությունը նախադպրոցական հաստատություններում հասցնել 70%-ի` այժմյան 40%-ի փոխարեն»,- եզրափակել է նախարարը:

18 new pre-schools opened in Armenia in 2019
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. 18 new pre-schools have been opened September 1, 2019 in various towns of 8 provinces in Armenia, Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan said.
“Pre-school education is the primary circle in the children development process because it’s important in what kind of an environment children are growing up. Studies show that children who attend pre-schools more easily adapt to the educational environment in the future and are readier to perceive the knowledge they learn at schools. It is noteworthy that the educational program has very important significance in the pre-school education phase: it must be maximally adapted to the capabilities of the children of the given age group,” the minister said.
Harutyunyan said the new pre-schools have been opened in the provinces of Gegharkunik, Shirak, Kotayk, Syunik, Armavir, Tavush, Lori and Vayots Dzor.
Currently 40% of children aged 3-6 attend pre-schools, and the minister said they plan to make the figure grow to 70% by 2024.