ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց դեկտեմբերի 7-ն Աղետների դիմակայունության օր նշելու օրենքի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց դեկտեմբերի 7-ը որպես Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի եւ աղետներին դիմակայունության օր նշելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը խորհրդարան է ներկայացվել ՀՀ կառավարության կողմից:
«Հաշվի առնելով, որ ներկայումս դեկտեմբերի 7-ը համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի՝ նվիրված է 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, ինչպես նաեւ ՀՀ վարչապետի «Աղետներին դիմակայունության օր» միջոցառումների անցկացման ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման նախագծով նախատեսվող իրականացվելիք միջոցառումների ընդհանուր ուղղվածությունը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել դեկտեմբերի 7-ը նշել նաեւ որպես Աղետներին դիմակայունության օր»,- նշված է օրենքի նախագծում:
Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանն ընդունեց միաձայն:
1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին, տեղական ժամանակով ժամը 11 անց 41 րոպեին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսը ընդգրկող տարածքում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝ էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ: Զոհվեց 25 հազարից ավելի մարդ, 500 հազարը մնաց անօթևան։ Շարքից դուրս եկավ բնակֆոնդի 17 տոկոսը` շուրջ 8 միլիոն քառակուսի մետր բնակելի տարածություն։ Երկրաշարժի հետեւանքով լրիվ կամ մասամբ ավերվեցին ավելի քան 230 արդյունաբերական օբյեկտներ՝ 82 հազար աշխատատեղով։ Հայաստանի տնտեսությանը հասցված վնասը կազմեց 13 միլիարդ ռուբլի։

НС приняло в первом чтении законопроект отмечать 7 декабря как День противостояния бедствиям
Национальное собрание РА приняло в первом чтении проект Закона отмечать 7 декабря как День памяти жертв землетрясения и противостояния бедствиям.
“Учитывая, что в настоящее время, согласно ст. 15 Закона РА “О праздниках и памятных днях Республики Армения”, 7 декабря отмечается как День памяти жертв Спитакского землетрясения 1988 года, а также общую направленность мероприятий, предусмотренных проектом решения премьер-министра РА “Об утверждении программы мероприятий для Дня противостояния бедствиям”, возникла необходимость отмечать 7 декабря также как День противостояния бедствиям”, - отмечено в проекте закона.
Как передает «Арменпресс», парламент единогласно принял проект закона в первом чтении.
7 декабря 1988 г., в 11 часов 41 минуту по местному времени, на территории Армении произошло разрушительное землетрясение силой 10 баллов. Погибло более 25 тысяч человек, 500 тысяч остались без крова. Из строя вышло 17% жилищного фонда - около 8 миллионов квадратных метров жилой площади. В результате землетрясения полностью или частично было разрушено более 230 промышленных объектов с 82 тысячами рабочих мест. Ущерб, нанесенный экономике Армении, составил 13 млрд рублей.