Հոնկոնգի ֆոնդային բորսան 36,6 մլրդ դոլար Է առաջարկել Լոնդոնի բորսայի հետ միավորվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգի ֆոնդային սակարանի (HKEX) օպերատորը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի (LSEG) ղեկավարությանն առաջարկել Է միավորել այդ երկու հարթակները՝ գործարքի համար առաջարկելով 36,6 մլրդ դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է տեղի սակարանի՝ սեպտեմբերի 12-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Մենք գտնում ենք, որ HKEX-ի ու LSEG-ի միությունը գլոբալ շուկայական ենթակառուցվածքային խմբի ստեղծման վիթխարի ռազմավարական հնարավորություն Է ներկայացնում, որը կմիավորի Ասիայի եւ Եվրոպայի խոշորագույն եւ առավել նշանակալի ֆինանսական կենտրոնները»,-նշել Է Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայի վարչության նախագահ Լորա Չան:
«Միասին մենք կմիավորենք Արեւելքը եւ Արեւմուտքը, կլինենք ավելի բազմակողմանի եւ կկարողանանք մեր հաճախորդներին ավելին առաջարկել այն առումով, ինչ վերաբերում Է ինովացիաներին, ռիսկերի կառավարմանը եւ առեւտրի հնարավորություններին»,-հավելել Է HKEX-ի գործադիր տնօրեն Չառլզ Լին:
Եթե միաձուլումը կայանա, այն երկրորդ նմանօրինակ գործարքը կդառնա Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայի օպերատորի համար 2012 թվականից ի վեր, երբ այն 2,1 մլրդ դոլարով ձեռք բերեց Լոնդոնի մետաղների բորսան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гонконгская фондовая биржа предложила $36,6 млрд за слияние с биржей Лондона
Оператор Гонконгской фондовой биржи (HKEX) выступил с предложением к руководству Лондонской фондовой биржи (LSEG) об объединении этих площадок, предложив за сделку $36,6 млрд. Об этом говорится в распространенном в среду сообщении местной биржи, передает Арменпресс со ссылкой на  INTERFAX.RU.
"Мы полагаем, что союз HKEX и LSEG представляет собой грандиозную стратегическую возможность создания глобальной рыночной инфраструктурной группы, объединяющей крупнейшие и наиболее значимые финансовые центры в Азии и Европе", - отметила председатель правления Гонконгской фондовой биржи Лора Ча.
"Вместе мы соединим Восток и Запад, будем более разносторонними и сможем предлагать нашим клиентам больше в том, что касается инноваций, управления рисками и возможностями в торговле", - добавил исполнительный директор HKEX Чарльз Ли.
Если слияние состоится, оно станет второй подобной сделкой для оператора Гонконгской фондовой биржи с 2012 года, когда он приобрел Лондонскую биржу металлов (LME) за $2,1 млрд.