Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Լորա Քուփերի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի  նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 11-ին  ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Լորա Քուփերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունների առավել ամրապնդումն ու խորացումը եղել և մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում: Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս այցը լավ հնարավորություն է՝ քննության առնելու այն ուղիները, որոնք թույլ կտան առավել ամրապնդել և ընդլայնել համագործակցությունը երկու երկրների միջև խաղաղության ու անվտանգության գլոբալ և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը բարձր են գնահատել ԱՄՆ-Հայաստան շարունակական համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի և Աֆղանստանում իրականացվող «Վճռական աջակցություն» առաքելության շրջանակում: Այս համատեքստում ԱԳ նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու և ընդլայնելու իր ներդրումը խաղաղության պահպանման և մարդասիրական գործողությունների միջազգային ջանքերում:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական և անվտանգության առաջնահերթությունները, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Այդ առնչությամբ նաև բարձր է գնահատվել ԱՄՆ-ի` այլ համանախագահ երկրների հետ միասին գործադրվող ջանքերը խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:

Armenian FM receives US delegation led by Deputy Assistant Secretary of Defense
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan on September 11 received the delegation led by US Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine, Eurasia Laura Cooper, the foreign ministry told Armenpress.
Welcoming the guests the Armenian FM stated that the further strengthening and deepening of friendly and partnering relations with the United States has been and remains among Armenia’s foreign policy priorities. The sides agreed that this visit is a good opportunity to examine the areas which will enable to further strengthen and expand the cooperation between the two countries on peace, security-related matters.
The sides also highly appreciated the US-Armenia continuous cooperation within NATO’s Partnership for Peace and Resolute Support mission. In this context the foreign minister reaffirmed Armenia’s readiness to continue and expand its contribution to the international efforts aimed at maintaining peace.
Minister Mnatsakanyan introduced Armenia’s foreign policy and security priorities, its principled position and approaches on the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict. In this context the sides also highly valued the US efforts, as an OSCE Minsk Group Co-Chair country, towards the peaceful settlement.