Ամուլսարի հարցի շուրջ ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի ներքին խնդիրն է. ՌԴ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի կարծիքով`Ամուլսարի հարցի շուրջ ստեղծված իրավիճակը Հայաստանի ներքին խնդիրն է:
«Ինչքանով ես հականում եմ` որևէ մեկի մոտ չկա  կասկած, որ հարցը պետք է լուծվի հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները: Չպետք է տուժի թե Հայաստանի գործարար համբավը, թե շրջակա միջավայրը: Կարծում եմ, դա Հայաստանի ներքին խնդիրն է և Հայաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը բավականին իմաստուն են, որպեսզի կայացնեն ճիշտ որոշում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կոպիրկինը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ում իր ուղիղ եթերում խնդրել է Ջերմուկ քաղաքի բնակիչներին ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները: ՀՀ վարչապետը նշել էր, որ եթե հիմա նույնիսկ դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները բացվեն, այնտեղ շինարարական աշխատանքները չեն մեկնարկի մինչև 2020 թվականի ապրիլ:

Situation over Amulsar is the domestic problem of Armenia – Russian Ambassador
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin says the situation over the Amulsar Project is the domestic problem of Armenia.
“As far as I understand no one doubts that the issue must be solved by taking into account all circumstances. Neither Armenia’s business reputation nor environment should suffer. I think this is Armenia’s domestic problem and the government and people of Armenia are wise enough to make a right decision”, the Ambassador told reporters.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan earlier asked the residents of Jermuk town to open the reads leading to the Amulsar gold mine. The PM said even if the roads are opened now, the construction works will not launch there until April 2020.