ՀՀ ԱԻն-ը հայտնում է սեյսմիկ ակտիվության նվազման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում հայտնում է, որ այս պահի դրությամբ երկրաշարժին հետևած բոլոր հետցնցումները ավելի թույլ են, քան առաջին ցնցումը, հետևաբար՝ կարելի է եզրակացնել, որ սեյսմիկ ակտիվությունը նվազում է:
«Արմենպրես»-ին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ միջին ուժգնությամբ և մեծ թվով երկրաշարժները բնորոշ են Ջավախքի խզվածքային գոտուն:
Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը, համաձայն գործող կանոնակարգի, շարունակում է իրականացնել շուրջօրյա հերթապահություն և սեյսմիկ մշտադիտարկում: Բազմապարամետրային մշտադիտարկման տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ, ամենայն հավանականությամբ, չեն սպասվում լարվածության դաշտի կտրուկ փոփոխություններ:
Սեյսմիկ ռեժիմը գտնվում է վերահսկողության տակ, և հետագա զարգացման մասին կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն: ԱԻ նախարարությունում ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ այս պահին, նախնական տեղեկատվությամբ, ՀՀ տարածքում զոհեր և ավերածություններ չկան:
Սեպտեմբերի 10-ին, տեղական ժամանակով ժամը 20:22-ին (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 16:22-ին) ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 41.080 և արևելյան երկայնության 43.940 աշխարհագրական կոորդինատներով (Հայաստան-Վրաստան սահմանային գոտի՝ Բավրա գյուղից 13 կմ հյուսիս-արևելք), օջախի 10 կմ խորությամբ, 4.8 մագնիտուդով երկրաշարժ: Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 6-7 բալ:
Ըստ նախնական տվյալների՝ երկրաշարժը զգացվել է ՀՀ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Արագածոտնի, Արմավիրի մարզերում և Երևան քաղաքում: Նախնական տվյալների համաձայն՝ երկրաշարժի հետևանքով ՀՀ տարածքում զոհեր և ավերվածություններ չեն եղել: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում է ՀՀ պետական սահմանից 7.5 կմ հեռավորության վրա: Երկրաշարժին հետևել է 1.8 մինչև 3.7 մագնիտուդով մոտ 30 հետցնցում:

МЧС Армении сообщает о снижении сейсмической активности
Министерство по чрезвычайным ситуациям РА распространило сообщение, в котором сообщает, что на данный момент все афтершоки, следовавшие за землетрясением, слабее, чем первый толчок, следовательно, можно сделать вывод, что сейсмическая активность снижается.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, землетрясения средней силы и в большом количестве характерны для зоны разрыва в Джавахке.
Территориальная служба сейсмической защиты, согласно действующему регламенту, продолжает осуществлять круглосуточное дежурство и сейсмический мониторинг. Анализ данных многоступенчатого мониторинга показывает, что в поле напряженности, скорее всего, не ожидается резких изменений.
Сейсмический режим находится под контролем, и о дальнейшем развитии будет предоставляться дополнительная информация. По сведениям, полученным в МЧС, на данный момент, по предварительным данным, на территории РА жертв и разрушений нет.
10-го сентября в 20:22 по местному времени (в 16:22 по Гринвичу) сейсмологической сетью Службы сейсмической защиты МЧС Армении было зарегистрировано землетрясение с географическими координатами 41.080 северной широты и 43.940 восточной долготы (пограничная зона Армения – Грузия, в 13 км к северо-востоку от села Бавра), с глубиной очага 10 км, магнитудой 4.8 балла. Сила подземного толчка в эпицентре составила 6 - 7 баллов.
По предварительным данным, землетрясение ощущалось в Ширакской, Лорийской, Тавушской, Арагацотнской, Армавирской областях и в Ереване. По предварительным данным, в результате землетрясения на территории Армении жертв и разрушений не было. Эпицентр землетрясения находился в 7,5 км от государственной границы Армении. За землетрясением последовало около 30 афтершоков магнитудой от 1,8 до 3,7 баллов.