ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի շրջանակում կանցկացվի 5 գագաթնաժողով և հանդիպում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանը (#UNGA74) կմեկնարկի սեպտեմբերի 17-ին՝ երեքշաբթի օրը: Բարձր մակարդակի Ընդհանուր բանավեճի առաջին օրը կմեկնարկի սեպտեմբերի 24-ին՝ երեքշաբթի օրը, որին կասնակցի նաև ՀՀ վարչապետը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԱԿ-ի ԳՀՎ երևանյան գրասենյակից։
«2019 թվականի հունիսի 4-ին #UNGA74 նստաշրջանի նորընտիր նախագահ է ընտրվել նիգերիացի պարոն Թիջանի Մուհամմեդ-Բանդեն: Պրոֆեսոր Թիջանի Մուհամմեդ-Բանդեն կարկառուն գիտնական և դիվանագետ է: Որպես ՄԱԿ-ում Նիգերիայի մշտական ներկայացուցիչ, նա աշխատել է գործընկերների հետ աշխարհի տարբեր ծայրերից` հանուն համընդհանուր նպատակների: Պարոն Մուհամմեդ-Բանդեն փոխնահագահել է նաև Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը:
Այս տարի, ընդհանուր բանավեճից բացի, աշխարհի առաջնորդները կմասնակցեն հինգ գագաթնաժողովների և բարձր մակարդակի հանդիպումների խթանելու կլիմայի փոփոխությանն դեմ ուղղված գործողությունները և արագացնելու կայուն զարգացման առաջընթացը՝ նպատակ ունենալով բոլորի համար ապահովել առողջ, խաղաղ և բարգավաճ կյանք:
Բարձր մակարդակի միջոցառումների շաբաթը (սեպտեմբերի 23-27-ը) եզակի հնարավորություն է արժևորելու բազմակողմանիությունը և կարևորելու հանուն ՄԱԿ-ի առաջնահերթությունների աճող ձգտումն ու գործողությունների արագացումը «Գործողություն մարդկանց և մոլորակի համար. 1 շաբաթ - 5 գագաթաժողով 17 նպատակ» կարգախոսի ներքո։
Գործողություն հանուն կլիմայի գագաթաժողով 2019 (սեպտեմբերի 23)
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հրավիրում է գագաթաժողով ՝ «Մրցարշավ, որը մենք կարող ենք հաղթել. մրցարշավ, որը մենք պետք է հաղթենք» կարգախոսի ներքո, ամենաբարձր մակարդակներում քաղաքական և տնտեսական էներգիան ուղղորդելու հանուն կլիմայի գործողությունների առաջմղմանը՝ Փարիզյան համաձայնագրի և կայուն զարգացման 2030 օրակարգի մյուս նպատակների իրագործման համար:
Բարձր մակարդակի հանդիպում՝ Առողջապահական համընդհանուր ծածկույթ (սեպտեմբերի 23)
Գլխավոր ասամբլեայի Նախագահի կողմից հրավիրված Առողջապահական համընդհանուր ծածկույթի մասին երբևէ առաջին բարձր մակարդակի հանդիպումը մեկտեղելու է նոր ջանքերն ուղղված բոլորի համար մատչելի, ներառական և դիմակայուն առողջապահական համակարգերի հասանելիության ապահովմանը:
Կայուն զարգացման նպատակների գագաթաժողով (սեպտեմբերի 24 - 25)
ԿԶՆ գագաթնաժողովը` Գլխավոր ասամբլեայի հովանու ներքո անցկացվող առաջին բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումը, թույլ կտա համաշխարհային առաջնորդներին և այլ շահագրգիռ կողմերին ներկայացնելու մեր հասարակությունների ու տնտեսությունների վերափոխման գործողությունների արագացմանն ուղղված քայլերը։
Բարձր մակարդակի երկխոսություն՝ Զարգացման ֆինանսավորում (սեպտեմբերի 26)
Զարգացման ֆինանսավորման բարձր մակարդակի երկխոսությունը կհամախմբի կառավարությունների, բիզնեսներիի և ֆինանսական ոլորտի առաջնորդներին աջակցելու առաջընթացի համար անհրաժեշտ ռեսուրսների բացահայտմանը ու գործընկերությունների ստեղծմանը։
Բարձր մակարդակի զեկույց՝ Զարգացող փոքր կղզի-պետությունների առաջընթացի  մեխանիզմներ (սեպտեմբերի 27)
Զարգացող փոքր կղզի-պետությունների կայուն զարգացմանն աջակցելու հավակնոտ համաձայնությունից հինգ տարի անց բարձր մակարդակի զեկույցը կներկայացնի կլիմայի փոփոխության կործանարար ազդեցության դեմ պայքարի, տնտեսական և բնապահպանական դիմակայունության զարգացման և այլ մարտահրավերների առաջընթացը:
Լրացուցիչ միջոցառումներ UNGA74 նստաշրջանի համատեքստում
ԿԶՆ Մեդիահարթակ  (սեպտեմբերի 21-27)
ԿԶՆ Մեդիահարթակը կծառայի փոխակերպող գաղափարներ և փոփոխություն առաջացնող նախաձեռնությունների ներկայացմանը ՄԱԿ-ի և ամբողջ աշխարհի լսարաններին: Բարձր մակարդակի միջոցառումների շաբաթվա ընթացքում ԿԶՆ Մեդիահարթակը կհյուրընկալի որոշումներ կայացնողների, ինֆլուենսերների և լրատվամիջոցների գործընկերների՝ ազդեցիկ, ակտիվ և խորաթափանց զրույցների ներքո, որոնք ուղիղ կհեռարձակվեն ՄԱԿ-ի WebTV-ում և խթանվեն գործընկեր լրատվական կազմակերպությունների կողմից։
Տարեկան համագործակցության միջոցառում (սեպտեմբերի 24 - 27)
Տարեկան համագործակցության միջոցառումն անդամ պետություններին հնարավորություն է տալիս ստորագրել, վավերացնել կամ անդամակցել Գլխավոր քարտուղարի առաջարկած բազմակողմ պայմանագրերին: Միջոցառման կիզակետում է  Կայուն զարգացման 2030 օրակարգը՝ բազմակողմանի շրջանակային համագործակցությունը՝ ուղղված սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական մարտահրավերների դիմակայմանը, ինչպես նաև՝ կայուն զարգացման համար խաղաղ և ներառական հասարակությունների և մաքուր մոլորակի կերտմանը:
Բարձր մակարդակի միջոցառում Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայի 30-ամյակի կապակցությամբ - CRC30 (սեպտեմբերի 25)
Բարձր մակարդակի տոնական միջոցառումը տեղի կունենա ՄԱԿ-ի գլխամասային գրասենյակի Խնամակալության խորհրդի դահլիճում: «30 տարի առաջ, 30 տարի հետո» CRC30 մանկություններ վերափոխելու մասին զեկույցը կհրապարակվի նոյեմբերին»,- նշված է հաղրոդագրության մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. The 74th session of the UN General Assembly (UNGA 74) will open on Tuesday 17 September 2019. The first day of the high-level General Debate will be Tuesday, 24 September 2019. The Prime Minister of Armenia will also participate.
The President-Elect of the 74th session is H.E. Mr. Tijjani Muhammad-Bande, of Nigeria, was elected on 4 June 2019. Professor Tijjani Muhammad-Bande has had an outstanding career as a scholar and diplomat. As Nigeria’s Permanent Representative to the United Nations, he worked with colleagues from all regions of the world to achieve common objectives. He served as the Vice-President of the General Assembly during the 71st session.
This year, in addition to the general debate, world leaders will participate in five summits or high-level meetings to boost action on climate change and accelerate progress on sustainable development, aimed at securing healthy, peaceful and prosperous lives for all.
The high-level week (23 – 27 September) provides a unique opportunity to demonstrate the value of multilateralism and highlight increased ambition and accelerated action on UN priorities, under the tagline “Action for People and Planet: 1 Week - 5 Summits - 17 Goals.
Climate Action Summit 2019 (23 September)
The UN Secretary-General is convening a summit, under the slogan “A Race We Can Win. A Race We Must Win,” to mobilize political and economic energy at the highest levels to advance climate action for the implementation of the Paris Agreement and many of the goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development, ARMENPRESS was informed from the UN Office on Yerevan.
High-level Meeting on Universal Health Coverage (23 September)
The first-ever High-level Meeting on Universal Health Coverage convened by the President of the General Assembly will launch new efforts to provide access for all to affordable, inclusive and resilient health systems.
Sustainable Development Goals Summit (24 - 25 September)
The SDG Summit – the first High-level Political Forum under the auspices of the General Assembly -- will allow world leaders and other stakeholders to demonstrate how they intend to accelerate action to transform our societies and economies.
High-level Dialogue on Financing for Development (26 September)
The High-Level Dialogue on Financing for Development will bring together leaders from Government, business and the financial sector to help unlock the resources and partnerships needed and accelerate progress.
High-level Review of Progress on SAMOA Pathway (27 September)
Five years after an ambitious agreement – the SAMOA Pathway -- to support sustainable development in small island developing states, the High-Level Review will discuss progress on combating the devastating impact of climate change, building economic and environmental resilience, and other challenges.
Additional events in the context of the opening of UNGA 74
SDG Media Zone (21-27 September)
The SDG Media Zone will bring transformative ideas and change-making initiatives to audiences at the United Nations and around the world. During the high-level week, the SDG Media Zone will host impactful, dynamic and in-depth conversations with decision-makers, influencers and media partners – live-streamed on UN WebTV and promoted by partnering media organizations.
Annual Treaty Event (24 – 27 September)
The annual Treaty Event is an opportunity for Member States to sign, ratify or accede to multilateral treaties deposited with the Secretary-General. It is focused on the 2030 Agenda for Sustainable
Development through the multilateral treaty framework, addressing social, economic and environmental challenges, and work towards peaceful and inclusive societies and a clean planet for sustainable development.
High-level Event on the 30th anniversary of the Convention on the Rights of the Child - CRC30 (25 September)
The high-level commemorative event will take place in the Trusteeship Council Chamber at UN HQ. The CRC30 Report on Changing Childhoods: 30 years back, 30 years ahead will be launched in November.