ԵՄ-ն կստեղծի նոր ռազմական և տիեզերական ստորաբաժանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը կստեղծի նոր ռազմական և տիեզերական ստորաբաժանում՝ զինված ուժերի ֆինանսավորմանն ու զարգացմանն օժանդակելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Եվրահանձնաժողովի նոր ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հայտարարությանը:
«Եվրամիությունը երբեք ռազմական միություն չի լինի: Բայց Եվրամիության անդամ պետությունները բազմիցս ասել են, որ ընդհանուր գնումները նրանց զինված ուժերի համար առաջնահերթ նշանակություն ունեն »,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը:
Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն միշտ կմնա Եվրամիության հավաքական անվտանգության համակարգը:
Ինչպես հայտնում է գործակալությունը՝ նոր ստեղծվող ստորաբաժանման համար պատասխանատու կլինի ֆրանսուհի Սիլվի Գուլարը, որը ֆոն դեր Լյայենի ծրագրի համաձայն, պետք է դառնա անվտանգության, տիեզերքի և ներքին շուկայի հարցերով եվրակոմիսար:

Евросоюз создаст новую военно-космическую структуру
Европейский союз создаст новую военно-космическую структуру для помощи в консолидации, развитии и развертывании вооруженных сил. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом во вторник заявила назначенный председатель нового состава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, которая приступит к своим обязанностям с 1 ноября.
"ЕС никогда не будет военным союзом <..> но странам Евросоюза неоднократно говорили, что общее материально-техническое обеспечение для их вооруженных сил крайне важно", - приводит агентство Reuters слова будущей главы ЕК. Она добавила, что НАТО будет всегда оставаться для Евросоюза системой коллективной безопасности.
Как отмечает агентство, отвечать за формирование новой структуры будет француженка Сильви Гулар, которая, согласно планам фон дер Ляйен, должна стать еврокомиссаром по вопросам безопасности, космоса и внутреннего рынка.