Դեղերի վաճառքով զբաղվող ընկերությունների մեծածախ և մանրածախ գործունեությունները կտարանջատվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ դեղերի շուկայում առկա են մեծածախ վաճառքով զբաղվող խոշոր ներմուծող ընկերություններ, որոնք տիրապետում են նաև մանրածախ առևտրային ցանցերի:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, այդ ընկերությունները միաժամանակ զբաղվում են դեղերի մեծածախ և մանրածախ իրացմամբ, ինչը կարող է խնդիրներ ստեղծել հակամրցակցային գործողություններին հակազդելու և կանխարգելելու տեսանկյունից:
Դեղերի շրջանառության ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերով նախատեսվել է տարանջատել մեծածախ և մանրածախ իրացման գործընթացները, ինչը դրական ազդեցություն կունենա մրցակցային միջավայրի վրա: Մասնավորապես՝ հնարավորություն կստեղծվի բացահայտել և կանխարգելել նրանց կողմից խտրական դրսևորումներն այլ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ:
Այսպիսով՝ դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզիա ունեցող անձը լիցենզիայի գործողության ժամանակահատվածում (այդ թվում` լիցենզիայի գործողության կասեցման ժամանակահատվածում) չի կարողանա իրականացնել օրենքով նախատեսված դեղատնային գործունեություն, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ստեղծվում է առանձին իրավաբանական անձ, որն ունի համապատասխան մանրածախ իրացման լիցենզիա:

Оптовая и розничная деятельность компаний, занимающихся продажей лекарств, будет разъединена
На рынке лекарств Армении есть крупные компании, занимающиеся оптовой торговлей, которые владеют также и объектами розничной торговой сети. Как сообщили «Арменпресс» в Госкомиссии по защите экономической конкуренции, эти компании одновременно занимаются оптовой и розничной реализацией лекарств, что может создать проблемы с точки зрения противодействия и предотвращения антиконкурентных действий.
Правовыми актами, регулирующими сферу торговли лекарств, предусмотрено разделение процессов оптовой и розничной реализации, что окажет положительное влияние на конкурентную среду. В частности, будет создана возможность выявить и предотвратить дискриминационные проявления в отношении других хозяйствующих субъектов.
Таким образом, лицо, имеющее лицензию на оптовую реализацию лекарств, в период действия лицензии (в том числе в период приостановления действия лицензии) не сможет осуществлять предусмотренную законом аптечную деятельность, за исключением случаев, когда создается отдельное юридическое лицо, имеющее соответствующую лицензию на розничную реализацию.