Հրապարակվել է կառավարությունում Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ քննարկման տեսագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հրապարակել է սեպտեմբերի 7-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում  Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ հերթական  քննարկման տեսագրությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեսագրությունը հրապարակվել է ՀՀ կառավարության «Յութուբ»-ի պաշտոնական էջում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում սեպտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ հերթական քննարկումը։ Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, «Լիդիան ինթերնեյշնլ» և «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունների ղեկավարությունը: Քննարկման ժամանակ արծարծվել են Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատմանը և ՇՄԱԳ շրջանակում «Լիդիան» ընկերության ստանձնած պարտավորություններին, ԷԼԱՐԴ ընկերության կողմից  իրականացված միջազգային փորձաքննության եզրակացությանը, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մշտադիտարկմանը, տեսչական ստուգումներին վերաբերող և այլ հարցեր:

Опубликована видеозапись обсуждения Амулсарской программы в правительстве
Правительство Республики Армения опубликовало видеозапись очередного обсуждения в правительстве под руководством премьер-министра Никола Пашиняна ситуации вокруг Амулсарской программы. Обсуждение состоялось  7 сентября.
Как передает «Арменпресс», видеозапись опубликована на официальной странице правительства Армении в Youtube.
Под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна в правительстве 7 сентября состоялось очередное обсуждение ситуации, связанной с Амулсарской программой. В обсуждении приняли участие руководители заинтересованных ведомств РА, представители аппарата премьер-министра РА, руководство компаний “Лидиан Интернейшнл” и  “Лидиан Армения”. В ходе обсуждения были затронуты вопросы, касающиеся Оценки воздействия на окружающую среду программы Амулсарского месторождения и обязательств компании “Лидиан” в рамках ОВОС, заключения международной экспертизы, осуществленной компанией ELARD, мониторинга воздействия на окружающую среду, инспекционных проверок и другие вопросы.