Նաթանյահուն պահանջել Է ուժեղացնել ճնշումն Իրանի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն կոչ Է արել ուժեղացնել ճնշումը Թեհրանի վրա՝ կապված միջուկային գործարքի վերաբերյալ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի արած հայտարարությունների հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին սեպտեմբերեի 4-ին հայտարարել Է, որ Թեհրանը միջուկային պարտավորությունների կրճատման երրորդ փուլի շրջանակում հրաժարվում Է կատարել միջուկային գործարքի դրույթները: Իրանը միջուկային պարտավորությունների կատարման երրորդ փուլին ձեռնամուխ Է լինելու սեպտեմբերի 6-ից:
«Այսօր առավոտյան մեզ տեղեկացրեցին Իրանի կողմից եւս մեկ խախտման, Էլ ավելի մեծ քամահրանքի մասին, որն այս անգամ դրսեւորվում Է միջուկային զենք ստանալու նրա ձգտմամբ: Դա ուղեկցվում Է Իրանի ագրեսիվ գործողություններով միջազգային նավագնացության եւ տարածաշրջանի երկրների դեմ, ինչպես նաեւ Իսրայելի պետության վրա գրոհներ իրականացնելու ջանքերով»,-ասել Է Նաթանյահուն Լոնդոն մեկնելուց առաջ, նրա խոսքը մեջբերում Է վարչապետի դիվանատունը: «Այժմ Իրանի հետ բանակցելու ժամանակը չԷ: Այժմ Իրանի վրա ճնշումն ուժեղացնելու ժամանակն Է»,-հավելել Է նա:
Իսրայելի կառավարության ղեկավարը նաեւ հայտնել Է, որ այդ հարցը Լոնդոնում քննարկելու Է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի եւ Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսփերի հետ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Нетаньяху призвал усилить давление на Иран
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху призвал усилить давление на Тегеран на фоне заявлений президента Ирана Хасана Роухани по ядерной сделке, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани заявил, что Тегеран в рамках третьего этапа сокращения ядерных обязательств отказывается выполнять положения ядерной сделки. К реализации третьего этапа сокращения ядерных обязательств Иран приступит с пятницы.
"Сегодня утром нас проинформировали о еще одном нарушении, еще большем пренебрежении со стороны Ирана, в этот раз в его стремлении получить ядерное оружие. Это сочетается с агрессивными действиями Ирана против международного судоходства и стран в регионе, а также его усилий осуществить атаки на государство Израиль, усилия, которые не прекращаются", - сказал Нетаньяху перед вылетом в Лондон, его слова цитирует канцелярия премьера.
"Сейчас не время для переговоров с Ираном. Сейчас время для усиления давления на Иран", - добавил он.
Глава израильского правительства также сообщил, что в том числе этот вопрос обсудит в Лондоне с премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном и главой Пентагона Марком Эспером.