Թբիլիսիի քաղաքագլուխը դատապարտել Է քամահրական վերաբերմունքը ռուս զբոսաշրջիկների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի քաղաքագլուխ Կախա Կալաձեն անընդունելի Է համարել այն խոսակցությունները, թե Վրաստանին անհրաժեշտ չեն զբոսաշրջիկներ Ռուսաստանից: «Այն, ինչ ասում են, օրինակ, իբր մեզ պետք չեն ռուս զբոսաշրջիկներ, թող մեզ մոտ չգան Ռուսաստանից. այդ վերաբերմունքը կտրականապես անընդունելի Է:
Դա այն Է, ինչ ասում Է մանր քաղաքական խումբը: Ընդհակառակը, մենք պատրաստ ենք զբոսաշրջիկներ ընդունելու ցանկացած երկրից: Նանց անվտանգությունն ինչպես քաղաքում, այնպես Էլ երկրում առավելագույնս կապահովվի»,- մեջբերում Է Sputnik գործակալությունը Կալաձեի խոսքը քաղաքային կառավարության նիստում: Վրաստանը 2019 թվականի ամռանը կորցրեց ռուսաստանցի զբոսաշրջիկներին այն բանից հետո, երբ Թբիլիսիում բողոքի ակցիաների ֆոնին Ռուսաստանի ղեկավարությունը որոշում ընդունեց դադարեցնել ուղիղ ավիաչվերթները Վրաստանի հետ: Վրաստանի վիճակագրության տվյալներով՝ անցյալ տարի երկրում յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկը (21 տոկոս) եղել Է Ռուսաստանից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мэр Тбилиси осудил пренебрежительное отношение к туристам из России
Мэр Тбилиси Каха Каладзе назвал неприемлемыми разговоры о том, что Грузии не нужны туристы из России, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"То, что говорят, например, мол, нам не нужны русские туристы, пусть к нам не приезжают из России – это отношение категорически неприемлемо. Это то, что говорит мелкая политическая группа. Наоборот, мы готовы принимать туристов из любых стран. Их безопасность как в городе, так и в стране будет максимально обеспечена", - приводит Sputnik Грузия слова Каладзе на заседании городского правительства.
Грузия летом 2019 года потеряла российских туристов после того, как на фоне акций протеста в Тбилиси российское руководство приняло решение приостановить прямые авиарейсы с Грузией. По данным грузинской статистики, в прошлом году каждый пятый турист в стране (21%) был из России.