Էրդողանն անդրադարձել է Սիրիայի հյուսիսում անվտանգ գոտի ստեղծելու թեմային
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոսել է ԱՄՆ-ի հետ Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, անվտանգ գոտի ստեղծելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Ա հաբեր» լրատվամիջոցը:
Նախագահը հայտարարել է, որ եթե իրենց զինվորները մի քանի շաբաթվա ընթացքում այդ շրջանը վերահսկողության տակ չվերցնեն, ապա գործի կդրվի այլ ծրագիր:
«Անվտանգ գոտու ստեղծմամբ մենք այնպես ենք անելու, որ բախումների հետևանքով Սիրիան լքած քաղաքացիները վերադառնան իրենց հայրենիք: Հակառակ դեպքում՝ չեմ կարող ասել, թե ինչքան ժամանակ կարող ենք պահել մեր երկրում հաստատված 3 մլն 650 հազար սիրիացի փախստականներին»,- հայտնել է նա:
Սիրիայի հյուսիսում՝ Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում, անվտանգ գոտի ստեղծելու մասին 2013 թվականին առաջին անգամ հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ-ում: Ըստ այդ ծրագրի՝ Սիրիայում տեղի ունեցող բախումների պատճառով երկիրը լքող սիրիացիների համար կստեղծվի մի տարածք, որտեղ կապահովվի նրանց անվտանգությունը: Այդ տարածքից պետք է հեռացվեն Քրդական աշխատավորական կուսակցության և մյուս նմանատիպ կազմավորումների զինյալները:
Թուրք-ամերիկյան բանակցությունների արդյունքում կողմերը համաձայնության են հասել, և օգոստոսի 24-ից սկսել է գործել Համատեղ գործողությունների կենտրոնը, որը համակարգելու և ղեկավարելու է անվտանգ գոտու ստեղծման աշխատանքները:

Эрдоган затронул тему создания безопасной зоны на севере Сирии
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган говорил с США о работах по созданию безопасной зоны на севере Сирии, в восточных районах реки Евфрат.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое издание “А хабер”.
Президент заявил, что если их солдаты в течение нескольких недель не возьмут этот район под контроль, то будет задействована другая программа.
“Созданием безопасной зоны мы сделаем так, чтобы граждане, покинувшие Сирию в результате столкновений, вернулись бы на свою Родину. В противном случае, я не могу сказать, сколько времени мы сможем содержать 3 млн 650 тысяч сирийских беженцев, обосновавшихся в нашей стране”, - заявил он.
О создании безопасной зоны в восточных районах реки Евфрат на севере Сирии президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган впервые заявил в 2013 году в США. Согласно этому плану, для сирийцев, покидающих страну из-за столкновений в Сирии, будет создана территория, на которой будет обеспечена их безопасность. С этой территории должны быть удалены боевики Рабочей партии Курдистана и других подобных формирований.
В результате американо-турецких переговоров стороны достигли соглашения, и с 24 августа начал действовать Центр совместных действий, который будет координировать и руководить работы по созданию зоны безопасности.