Ոչինչ չի կարող սասանել մեր ժողովրդի ուժն ու շեղել ընտրած ճանապարհից. Արցախի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում oգոստոսի 31-ին տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն՝ նվիրված ԱՀ հռչակման 28-րդ տարեդարձին:
Նախագահը պետական բարձր պարգեւներ է հանձնել Պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողների, ազատամարտիկների, պետական եւ հասարակական գործիչների, բարերարների, տնտեսության, առողջապահության, կրթության եւ մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչների:
Պաշտպանության կազմակերպման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար լեգենդար հրամանատարներ Լեոնիդ Ազգալդյանին եւ Վլադիմիր Բալայանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարը նշել է, որ արդեն 28 տարի է, ինչ մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին կառուցում ենք ազատ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետություն: «Այս տարիների ընթացքում մեր ժողովրդին հաջողվել է ստեղծել մարտունակ բանակ, ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտները, դինամիկ զարգացող տնտեսություն»,- ընդգծել է հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Արցախի ժողովուրդն այսուհետ եւս համատեղ ուժերով կլուծի իր առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրները, ինչպիսինն էլ դրանք լինեն: «Վստահ եմ, որովհետեւ գիտեմ, որ ոչ մի բան չի կարող սասանել մեր ժողովրդի ուժն ու հաստատակամությունը, շեղել նրան իր ընտրած ճանապարհից»,- շեշտել է Նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Ничто не может поколебать силу нашего народа, сбить его с выбранного пути — президент Арцаха
В связи с 28-летием провозглашения НКР 31 августа в резиденции Президента Республики Арцах состоялась торжественная церемония награждения.
Президент вручил высокие государственные награды группе военнослужащих Армии обороны, воинов-освободителей, государственных и общественных деятелей, благотворителей, представителей сфер экономики, здравоохранения, образования и культуры.
За исключительные заслуги перед Республикой Арцаха в деле организации обороны, проявленную храбрость и личную отвагу легендарным командирам Леониду Азгалдяну и Владимиру Балаяну посмертно присуждено высшее звание "Герой Арцаха".
Как сообщили Арменпресс в  Главном информационном  управлении  аппарата президента Республики Арцах, в своем выступлении глава государства отметил, что "уже 28 лет как вместе с нашими сестрами и братьями из Армении и Диаспоры мы строим свободное, суверенное и демократическое государство".
"За эти годы нашему народу удалось создать боеспособную армию, все демократические институты, динамично развивающуюся экономику", - подчеркнул Президент республики.
Бако Саакян выразил уверенность, что народ и впредь совместными усилиями решит стоящие перед ним всевозможные задачи. "Уверен, ибо знаю, что ничто не может поколебать силу и непреклонность нашего народа, сбить его с выбранного пути", - отметил Президент.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ ПаргевМартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, госминистр Григорий Мартиросян, другие должностные лица.