Կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կառավարությունը լինելու է հետևողական. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն  քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստին մասնակցել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ, պետական գերատեսչությունների և շահագրգիռ կառույցների ղեկավարներ, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով խորհրդի մասնակիցներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ մինչ բուն օրակարգին անցնելը մի քանի շեշտադրում է ցանկանում անել։ Կառավարության ղեկավարը, մասնավորապես, իր խոսքում նշել է. «Կարծում եմ՝ ակնհայտ է բոլորին, որ Հայաստանի կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ ամբողջական պայքար մղելու քաղաքական կամք ունի, այս հարցում հետևողական է և շարունակելու է լինել հետևողական: Ընդ որում, երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանից կարողացել ենք արմատախիլ անել համակարգային կոռուպցիան, ըստ էության, այս արձանագրումը երևում է նաև հանրության արձագանքից, որովհետև այս փաստաթղթերում ես տեսա նաև տվյալ, որ մայիսին տեղի ունեցած հարցումներով՝ Հայաստանի քաղաքացիների ավելի քան 84 տոկոսն արձանագրել է, որ ինքը ականատես չի եղել, այսինքն՝ չի առնչվել կոռուպցիայի  դեպքերի, ինչն, իհարկե, շատ կարևոր արձանագրում է:
Բայց ուզում եմ նաև արձանագրել, որ այս ընթացքում, վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի առումով ունենք նաև որոշակի ինստիտուցիոնալ խնդիրներ և բարդություններ՝ այն առումով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը և կոռուպցիոն հանցագործությունների հետաքննությունները, քննությունները և առավել ևս կոռուպցիայի արդյունքում հասցված վնասի վերականգնումները չեն ընթանում այն ծավալներով և մասշտաբներով, ինչը մենք, բոլորս և հանրությունն իրավունք ունի ակնկալել: Այստեղ առկա են բազմաթիվ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ խնդիրներ, և այդ խնդիրներից ոչ երկրորդական տեղ են զբաղեցնում ինստիտուցիոնալ խնդիրները: Այդ ինստիտուցիոնալ խնդիրների մի մասը նկատելի է առաջին հայացքից, երկրորդ մասը նկատելի չէ առաջին հայացքից: Եվ կարծում եմ, որ մենք հենց այս առումով պետք է շատ հետևողական գտնվենք, որպեսզի ընթացիկ պայքարը  կոռուպցիայի դեմ ուժեղացնենք՝ որոշակի ինստիտուցիոնալ նոր կառուցակարգերի հիմնմամբ, նոր կառուցակարգերի ստեղծմամբ: Հիմա՝ այս ընթացքում, մենք բավական ծավալուն և հիմա արդեն կարող ենք ասել, որ որակյալ աշխատանք ենք արել՝ կողմնորոշվելու մեր հակակոռուպցիոն ռազմավարության ուղղությունների մեջ և արձանագրելու, թե մենք ինչպես ենք պատկերացնում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հետագա ինստիտուցիոնալ զարգացումը:
Քաղաքական արձանագրումը, որ կարևոր է այսօր, այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր  կառավարությունը լինելու է հետևողական, և այստեղ կոմպրոմիսները բացառվում են: Մենք քաղաքական խնդիր ենք ձևակերպել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն, և սա այն քաղաքական նպատակն է, որ մենք պատրաստվում ենք իրագործել: Իհարկե, այսօր մենք քննարկելու ենք հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը, միջոցառումների ծրագիրը։ Սա դեռ կառավարության որոշում պետք է դառնա, պետք է շրջանառվի, բայց կարծում ենք, որ արդեն նույնիսկ առկա է մի փաստաթուղթ, որի հենքի վրա կարող ենք շատ լուրջ և կոնկրետ աշխատանք իրականացնել»։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի կազմում հասարակական կազմակերպությունների ներգրավման նպատակով անցկացված մրցույթի արդյունքները և նշել, որ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցներ՝ հնարավորինս ներառական մասնակցություն ապահովելու համար: Քննարկվել է նաև Խորհրդի կազմում գործարար ոլորտը ներկայացնող ՀԿ-ների  ներգրավման հարցը: Վարչապետը կարևորել է գործարար շրջանակները ներկայացնող ՀԿ-ների ներգրավումը Խորհրդի կազմում և համապատասխան հանձնարարական տվել Արդարադատության նախարարին:
Նիստի օրակարգի շրջանակում Արդարադատության նախարարը ներկայացրել է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրի լրամշակված նախագիծը: Նախարարի խոսքով՝ փաստաթղթի շուրջ լայն հանրային քննարկումներ են եղել Երևանում և բոլոր մարզերում, և ռազմավարության լրամշակված տարբերակը ներառում է այնպիսի կարևոր տարրեր, ինչպիսիք են միջոցառումների ծրագրի իրականացման համակարգումը, մշտադիտարկումը, հսկողությունը և դրա վերաբերյալ հանրային հաղորդակցությունը, ինչպես նաև ԵՄ փորձագետների աջակցությամբ ծախսերի վերլուծությունը և ֆինանսական գնահատականը։ Ռազմավարության հիմնական վերստուգիչ ցուցանիշը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի փոփոխությունն է՝ այն 35-ից 55-ի հասցնելը:
Ռ. Բադասյանն անդրադարձել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության հիմնական ուղղություններին՝ ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացում, կոռուպցիայի կանխարգելում, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտում, հակակոռուպցիոն կրթություն և իրազեկում և այդ ուղղություններով նախատեսվող քայլերին:
Մասնավորապես, Հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման համատեքստում նախատեսվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատարանների և Գլխավոր դատախազությունում կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության ստեղծում: Կոռուպցիայի կանխարգելման առանցքային ուղղություններն են՝ հայտարարագրման համակարգի բարեփոխումը, ծախսերի հայտարարագրումը, ոլորտային ռիսկերի վերհանումը, միջոցառումների ծրագրի մշակումը, բարեվարքության ամրապնդումը և վարչարարության պարզեցման նպատակով էլեկտրոնային կառավարման գործիքների ներդրումը: Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման նպատակով Ռազմավարությամբ նախատեսվում է կոռուպցիոն հանցագործությունների ցանկի սահմանում Քրեական օրենսգրքով, իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության նախատեսում, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման կառուցակարգերի մշակում, կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության մեթոդիկայի մշակում և կիրառում, բանկային հաշիվների կենտրոնացված ռեեստրի ստեղծում: Իսկ 4-րդ ուղղության՝ հանրային կրթության և իրազեկման նպատակով նախատեսվում է հակակոռուպցիոն կրթության իրականացում ավագ դպրոցներում և բուհերում, վերապատրաստումների իրականացում, ինչպես նաև հանրային իրազեկման տարեկան արշավի ծրագրի մշակում և իրականացում:
Գործընթացը համակարգող մարմինը լինելու  է Արդարադատության նախարարությունը, ընդհանուր կարիքների նախնական ֆինանսական գնահատականը կազմում է 16,528,044,400 ՀՀ դրամ:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել է Ռազմավարությունում ներառված թեմաներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես, արծարծվել են հայտարարագրման համակարգի բարեփոխումներին, հայտարարագրման ենթակա պաշտոնատար անձանց շրջանակին, ինստիտուցիոնալ համակարգի գործունեությանը և անկախության երաշխիքներին, մասնագիտացված դատարանների գործունեությանը, դատավորների կարողությունների ապահովմանը, նյութական և սոցիալական անհրաժեշտ երաշխիքների ձևավորմանը, մասնագիտական վերապատրաստմանը, ընդհանուր առմամբ հակակոռուպցիոն մարմինների հաշվետվողականությանն առնչվող և այլ հարցեր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը, կարևորել է շահագրգիռ քննարկումները, որոնք նպաստում են  Հակակոռուպցիոն ռազմավարության  և դրա իրականացման միջոցառումների ծրագրի ամբողջական և համապարփակ տարբերակի մշակմանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ քննարկումների արդյունքում բոլոր դիտողությունները լսվել են, հնարավորները՝ ներառվել, այժմ պետք է հնարավորինս արագ հաստատել փաստաթուղթը և անցնել իրագործման փուլին:

В борьбе против коррупции наше правительство будет последовательным: Никол Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике. В заседании приняли участие депутаты Национального Собрания, руководители государственных ведомств и заинтересованных структур, представители аппарата премьер-министра и общественных организаций.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра, приветствуя участников заседания,Никол Пашинян отметил, что хотел бы сделать несколько акцентов, прежде чем перейти к повестке дня. Глава правительства в своей речи, в частности, отметил: “Думаю, всем ясно, что у правительства Армении есть политическая воля к полноценной борьбе с коррупцией, в этом вопросе оно последовательно и будет последовательным. Когда мы говорим, что нам удалось искоренить системную коррупцию в Армении, по сути, это заявление подтверждается также реакцией общества, так как в этих документах я также увидел данные о том, что по результатам проведенного в мае соцопроса более 84% граждан Армении отметили, что не были свидетелями, то есть не сталкивались с коррупцией, что, конечно, очень важно.
Но я также хочу отметить, что в течение этого времени, в течение прошлого года в плане борьбы с коррупцией у нас также были некоторые институциональные проблемы и трудности в том смысле, что борьба с коррупцией и расследование коррупционных преступлений и, особенно, возмещение нанесенного в результате коррупции ущерба не проводятся в тех объемах и масштабах, которые мы, все мы и общество вправе ожидать. Здесь много объективных и субъективных проблем, и среди них немаловажное место занимают институциональные.
Часть этих институциональных проблем заметна с первого взгляда, другая часть - не заметна с первого взгляда. И думаю, что мы должны быть очень последовательными в этом отношении, чтобы усилить текущую борьбу с коррупцией путем создания новых институциональных структур, создания новых институтов. Теперь, за это время мы проделали довольно объемную и, сейчас уже можем сказать, качественную работу, чтобы ориентироваться в направлениях нашей антикоррупционной стратегии и констатировать, как мы представляем дальнейшее институциональное развитие борьбы с коррупцией.
Важная на сегодня политическая аргументация состоит в том, что в вопросе борьбы с коррупцией наше правительство будет последовательным, и компромиссы здесь исключены. Мы сформировали политическую задачу: в Республике Армения должна быть сформирована и сформулирована нулевая терпимость к коррупции, и это та политическая цель, которой мы намерены достичь. Конечно, сегодня мы будем обсуждать антикоррупционную стратегию, программу мероприятий. Это еще должно стать решением правительства, должно быть введено в оборот, однако я думаю, что уже сейчас существует документ, на базе которого мы можем провести очень серьезную и конкретную работу”.
Министр юстиции Рустам Бадасян представил результаты конкурса по вовлечению неправительственных организаций в Совет по антикоррупционной политике и отметил, что были приняты необходимые меры для обеспечения максимально инклюзивного участия. Был также обсужден вопрос об участии в Совете представляющих бизнес-сектор неправительственных организаций. Премьер-министр подчеркнул важность вовлечения представляющих бизнес-сектор неправительственных организаций в состав Совета и дал соответствующее поручение министру юстиции.
В рамках повестки дня министр юстиции представил антикоррупционную стратегию Республики Армения и доработанную программу мероприятий по ее реализацию на 2019-2022 годы. По словам министра, в Ереване и во всех областях страны были проведены широкие общественные обсуждения по этому документу, и доработанный вариант стратегии включает в себя такие важные элементы, как координация реализации программы мероприятий, мониторинг, контроль и общественная коммуникация, а также анализ затрат и финансовых оценок при поддержке экспертов ЕС. Ключевым контрольным индикатором стратегии является изменение индекса восприятия коррупции корпорации Transparency International, и необходимо значение этого индекса повысить с 35 до 55 баллов.
Бадасян коснулся основных направлений Антикоррупционной стратегии - развитие институциональной системы, предотвращение коррупции, выявление коррупционных преступлений, антикоррупционное просвещение и повышение осведомленности, а также реализация шагов, запланированных в этих направлениях.
В частности, в контексте формирования Антикоррупционной институциональной системы планируется создание управления по реализации контроля в отношении Антикоррупционного комитета, Комиссии по предотвращению коррупции, специализированных антикоррупционных судов и расследования коррупционных преступлений в Генеральной прокуратуре. Ключевыми областями предотвращения коррупции являются: реформирование системы декларирования, декларирование расходов, выявление отраслевых рисков, разработка плана действий, укрепление добропорядочности и внедрение инструментов электронного управления для упрощения администрирования. Стратегия предусматривает определение перечня коррупционных правонарушений в соответствии с Уголовным кодексом, предусмотрение уголовной ответственности в отношении юридических лиц, разработка института конфискации незаконно нажитого имущества, разработка и применение методологии расследования коррупционных преступлений, создание централизованного реестра банковских счетов. По четвертому направлению - общественному образованию и информированию, планируется внедрение антикоррупционного образования в старших школах и вузах, подготовка кадров, а также разработка и реализация ежегодной кампании по информированию общественности.
Координирующим этот процесс органом будет министерство юстиции, предварительная финансовая оценка общих потребностей составляет 16,528,044,400 драмов.
Затем состоялся обмен мнениями, был обсужден широкий круг вопросов, касающихся включенных в стратегию тем. В частности, были затронуты вопросы реформы системы декларирования, рамки подлежащих декларированию должностных лиц, деятельности институциональной системы и гарантий независимости, деятельности специализированных судов, обеспечения потенциала судей, формирования необходимых материальных и социальных гарантий, профессиональной подготовки, отчетности антикоррупционных органов в целом и др.
Подводя итоги обмена мнениями, премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул важность заинтересованных обсуждений, которые способствуют разработке полного и всеобъемлющего варианта Антикоррупционной стратегии и программы мероприятий по ее реализации. Глава правительства отметил, что в результате обсуждений были услышаны все замечания, возможные из них были приняты, а сейчас необходимо как можно скорее утвердить документ и перейти к этапу реализации.