Գերագույն ռադայի խոսնակ Է ընտրվել «Ժողովրդի ծառա»-ից պատգամավոր Դմիտրի Ռազումկովը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրանայի Գերագույն ռադայի նախագահ Է ընտրվել «Ժողովրդի ծառա» նախագահական կուսակցության ղեկավար Դմիտրի Ռազումկովը: Նոր գումարման Ռադայի առաջին լիագումար նիստում նրա օգտին քվեարկել Է 382 ժողովրդական պատգամավոր:
Նրա թեկնածությանը դեմ Է քվեարկել «Եվրոպական համերաշխություն» («Պյոտր Պորոշենկոյի դաշինք» կուսակցության նոր անվանումը) խմբակցության 26 պատգամավոր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռազումկովը 35 տարեկան Է, նա երկու բարձրագույն կրթություն ունի՝ տնտեսական եւ իրավաբանական, 2006 թվականից նա զբաղվել Է քաղտեխնոլոգիաներով եւ քաղաքական խորհրդատվությամբ: Այժմ նա ղեկավարում Է Ukrainian Consulting Grouр սեփական կոնսալտինգային ընկերությունը:
2019 թվականի նախագահական ընտրություններում նա Վլադիմիր Զելենսկու ընտրական շտաբի ղեկավարներից մեկն Էր: Խորհրդարանական ընտրություններում նա գլխավորել Է «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության ընտրական ցուցակը:
Նոր գումարման Ռադայի աշխատանքի առաջին օրը Ուկրաինայի կառավարությունը վայր Է դրել լիազորությունները:
Զելենսկին Ռադային Է ներկայացրել նախագահի դիվանատան փոխղեկավար Ալեքսեյ Գոնչարուկի թեկնածությունը՝ վարչապետի պաշտոնի, դիվանագետ Վլադիմիր Պրիստայկոյի թեկնածությունը՝ արտաքին գործերի նախարարի, Ռուսլան Ռյաբոշապկայինը՝ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի պաշտոնի համար: Նա առաջարկել Է ներքին գործերի նախարարության ղեկավարի պաշտոնում թողնել Արսեն Ավագովին, հաղորդել Է «Ինտեֆաքս» գործակալությունը:

Спикером Верховной рады стал депутат от "Слуги народа" Дмитрий Разумков
Председателем Верховной рады Украины избран председатель президентской партии "Слуга народа" Дмитрий Разумков. За него на первом пленарном заседании нового созыва проголосовали 382 народных депутата, передает Арменпресс со ссылкой на  INTERFAX.RU.
Против него проголосовали 26 депутатов фракции "Европейская солидарность" (новое название партии "Блок Петра Порошенко",
Разумкому 35 лет, у него два высших образования - экономическое и юридическое, с 2006 года он занимался политтехнологиями и политическим консультированием. Сейчас он руководит собственной консалтинговой компанией Ukrainian Consulting Grouр.
На президентских выборах 2019 года он был одним из руководителей избирательного штаба Владимира Зеленского. На парламентских выборах он возглавил избирательный список партии "Слуга народа".
В первый день работы Рады нового созыва правительство Украины сложило полномочия.
Зеленский внес в Раду кандидатуры замглавы офиса президента Алексея Гончарука на пост премьер-министра, дипломата Владимира Пристайко - на пост министра иностранных дел, Руслана Рябошапки - на пост генпрокурора Украины. Во главе МВД он предложил оставить Арсена Авакова.