Քանի շնչում եմ, պետք է զբաղվեմ ժուռնալիստիկայով. լրացավ լրագրող Լևոն Ազրոյանի ծննդյան 82-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ծննդյան 82-րդ տարեդարձը նշող «Արմենպրես» լրատվական գործակալության երկարամյա թղթակից Լևոն Ազրոյանը երբեք չի զղջացել, որ ընտրել է ժուռնալիստիկայի ոլորտը, թեև մասնագիտական այլ երազանքներ է ունեցել:  «Արմենպրես»-ը Լևոն Ազրոյանի հետ զրուցել է նրա լրագրողական գործունեության, ունեցած հաջողությունների և հետաքրքիր հիշողությունների մասին:
«Ես դատապարտված եմ եղել լրագրող դառնալ, թեև, դպրոցական տարիներին երազել եմ դառնալ զինվորական բժիշկ:  Նույնիսկ ցանկանում էի ընդունվել Լենինգրադի ռազմական բժշկության ակադեմիա: Քննության նախօրեին թունավորվել էի և ակադեմիա չգնացի: Երբեք չեմ զղջացել, որ ընտրել եմ ժուռնալիստիկայի ոլորտը, որովհետև դա ինձ հնարավորություն է տվել հաճախակի ճամփորդելու: Եղել եմ շատ երկրներում . «Արմենպրես»-ում ինձ բախտ է վիճակվել մոտ 20 տարի լինելու գրեթե բոլոր խոշոր միջոցառումները լուսաբանող թղթակիցը: Դա ինձ հնարավորություն է տվել տեսնելու Խորհրդային Միությունից առ այսօր  գրեթե բոլոր ղեկավարներին: Քանի շնչում եմ, պետք է զբաղվեմ ժուռնալիստիկայով»,- ասաց Ազրոյանը:
Լրագրության ոլորտում 55 տարի գործունեություն ծավալող Լևոն Ազրոյանը իր առաջին փորձը ձեռք է բերել Թբիլիսիում լույս տեսնող «Սովետական Վրաստան» թերթում:
«Այսօրվա պես հիշում եմ այդ օրը։ Հորս հետ էի գնացել խմբագրություն։ Բնական է, որ հենց նա էլ առաջինը շնորհավորեց ինձ, շեշտեց, որ ես մուտք եմ գործում մի բնագավառ, որտեղ պետք է աշխատեմ անմնացորդ նվիրումով, լինեմ ազնիվ և անաչառ։ Բավականին պարտավորեցնող խոսքեր»,- պատմեց Ազրոյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակիցը երբևէ չի խզել իր կապերը Վրաստանի հետ. այնտեղ ծնվել և մեծացել է,  կրթություն է ստացել,  այնտեղ  հանգչում են իր ծնողները,  ունի բազմաթիվ ընկերներ:
«Հպարտությամբ եմ ասում, որ չորս-հինգ տարի եղել եմ «Վրացինֆորմ»-ի սեփական թղթակիցը Հայաստանում։ Երևանում ապրելու տարիներիս միշտ ստացել եմ «Սովետական Վրաստան», «Մոլոդյոժ  Գրուզիի» և մարզական «Լելո» թերթերը։ Բաժանորդագրվում էի հայերեն, ռուսերեն և վրացերեն թերթերի։ Այդ պարբերականների միջոցով ես քաջատեղյակ էի իմ ծննդավայրում տեղի ունեցող բազմազան և բազմաբնույթ իրադարձություններին, այդ թվում նաև՝ մարզական»,- ընդգծեց նա:
2019 թվականին լույս տեսավ Ազրոյանի հերթական գիրքը`  «Դարձ ի շրջանս յուր»-ը, որտեղ ամփոփված են լրագրողի՝ «Արմենպրես» վերադառնալուց հետո  գրված 78 ակնարկները` նվիրված հայ ազգին և ոչ միայն, ճանաչված գրողներին, արվեստի և քաղաքական գործիչներին, զինվորներին և այլն:
«Ես  շատ եմ սիրում «Արմենպրես»-ը և ինձ համարում եմ արմենպրեսական մինչև ուղն ու ծուծը: Շատ ուրախ եմ, որ իմ ժուռնալիստական գործունեությունը տեղի է ունեցել «Արմենպրես»-ում, որը իր մնայուն հետքն է թողել հայ ժուռնալիստիկայի պատմության մեջ: Ես շատ լավ հիշում եմ այն օրերը, երբ «Արմենպրես»-ը  յուրահատուկ բրենդ էր` թերթի ծավալի 70-80 տոկոսը ապահովում էր մեր գործակալությունը»,- եզրափակեց Ազրոյանը:

Пока я дышу, я должен заниматься журналистикой: журналисту Левону Азрояну исполнилось 82 года
Многолетний корреспондент информационного агентства “Арменпресс” Левон Азроян, отмечающий 82-й день рождения, никогда не жалел, что выбрал сферу журналистики, хотя имел и другие профессиональные мечты.
“Я был обречен стать журналистом, хотя в школьные годы мечтал стать военным врачом. Я даже хотел поступить в Ленинградскую академию военной медицины. Но накануне экзамена я отравился и не пошел в Академию. Я никогда не жалел, что выбрал сферу журналистики, потому что это дало мне возможность часто путешествовать. Я побывал во многих странах. В Арменпресс мне посчастливилось более 20 лет освещать почти все крупные мероприятия. Это дало мне возможность видеть почти всех руководителей Советского Союза. Пока я дышу, я должен заниматься журналистикой”, - сказал Азроян.
Левон Азроян, проработавший 55 лет в сфере журналистики, свой первый опыт приобрел в газете “Советакан Врастан”, издающейся в Тбилиси.
“Как сегодня помню этот день. Я пошел в редакцию вместе с отцом. Естественно, что именно он первым поздравил меня, подчеркнул, что я вступаю в сферу, где должен работать с беспредельной преданностью, быть честным и беспристрастным. Довольно обязывающие слова”, - рассказал Азроян.
Корреспондент ИА “Арменпресс” никогда не порывал свои связи с Грузией. Он там родился и вырос, получил образование, там покоятся его родители, там у него много друзей.
“С гордостью говорю, что я в течение четырех - пяти лет был собственным корреспондентом “Грузинформ” в Армении. В годы жизни в Ереване я всегда получал газеты “Советская Грузия”, “Молодожь Грузии” и спортивную газету “Лело”.
Я выписывал  газеты на армянском, русском и грузинском языках. С помощью этих изданий я был хорошо осведомлен о разнообразных событиях, происходящих в моем родном городе, в том числе и спортивных”, - подчеркнул он.
В 2018 году вышла в свет очередная книга Азрояна “Возвращение на круги своя”, в которой обобщены 78 очерков журналиста, написанных после его возвращения в Арменпресс, посвященных армянскому народу и не только, известным писателям, деятелям искусства и политики, солдатам и т. д.
“Я очень люблю Арменпресс и считаю себя арменпрессовцем до мозга костей. Я очень рад, что моя журналистская деятельность состоялась в Арменпресс, который оставил свой неизгладимый след в истории армянской журналистики. Я хорошо помню те дни, когда Арменпресс был своеобразным брендом. 70-80% объема информации газет обеспечивало наше агентство”, - заключил Азроян.