Քանի շնչում եմ, պետք է զբաղվեմ ժուռնալիստիկայով. լրացավ լրագրող Լևոն Ազրոյանի ծննդյան 82-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ծննդյան 82-րդ տարեդարձը նշող «Արմենպրես» լրատվական գործակալության երկարամյա թղթակից Լևոն Ազրոյանը երբեք չի զղջացել, որ ընտրել է ժուռնալիստիկայի ոլորտը, թեև մասնագիտական այլ երազանքներ է ունեցել:  «Արմենպրես»-ը Լևոն Ազրոյանի հետ զրուցել է նրա լրագրողական գործունեության, ունեցած հաջողությունների և հետաքրքիր հիշողությունների մասին:
«Ես դատապարտված եմ եղել լրագրող դառնալ, թեև, դպրոցական տարիներին երազել եմ դառնալ զինվորական բժիշկ:  Նույնիսկ ցանկանում էի ընդունվել Լենինգրադի ռազմական բժշկության ակադեմիա: Քննության նախօրեին թունավորվել էի և ակադեմիա չգնացի: Երբեք չեմ զղջացել, որ ընտրել եմ ժուռնալիստիկայի ոլորտը, որովհետև դա ինձ հնարավորություն է տվել հաճախակի ճամփորդելու: Եղել եմ շատ երկրներում . «Արմենպրես»-ում ինձ բախտ է վիճակվել մոտ 20 տարի լինելու գրեթե բոլոր խոշոր միջոցառումները լուսաբանող թղթակիցը: Դա ինձ հնարավորություն է տվել տեսնելու Խորհրդային Միությունից առ այսօր  գրեթե բոլոր ղեկավարներին: Քանի շնչում եմ, պետք է զբաղվեմ ժուռնալիստիկայով»,- ասաց Ազրոյանը:
Լրագրության ոլորտում 55 տարի գործունեություն ծավալող Լևոն Ազրոյանը իր առաջին փորձը ձեռք է բերել Թբիլիսիում լույս տեսնող «Սովետական Վրաստան» թերթում:
«Այսօրվա պես հիշում եմ այդ օրը։ Հորս հետ էի գնացել խմբագրություն։ Բնական է, որ հենց նա էլ առաջինը շնորհավորեց ինձ, շեշտեց, որ ես մուտք եմ գործում մի բնագավառ, որտեղ պետք է աշխատեմ անմնացորդ նվիրումով, լինեմ ազնիվ և անաչառ։ Բավականին պարտավորեցնող խոսքեր»,- պատմեց Ազրոյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակիցը երբևէ չի խզել իր կապերը Վրաստանի հետ. այնտեղ ծնվել և մեծացել է,  կրթություն է ստացել,  այնտեղ  հանգչում են իր ծնողները,  ունի բազմաթիվ ընկերներ:
«Հպարտությամբ եմ ասում, որ չորս-հինգ տարի եղել եմ «Վրացինֆորմ»-ի սեփական թղթակիցը Հայաստանում։ Երևանում ապրելու տարիներիս միշտ ստացել եմ «Սովետական Վրաստան», «Մոլոդյոժ  Գրուզիի» և մարզական «Լելո» թերթերը։ Բաժանորդագրվում էի հայերեն, ռուսերեն և վրացերեն թերթերի։ Այդ պարբերականների միջոցով ես քաջատեղյակ էի իմ ծննդավայրում տեղի ունեցող բազմազան և բազմաբնույթ իրադարձություններին, այդ թվում նաև՝ մարզական»,- ընդգծեց նա:
2019 թվականին լույս տեսավ Ազրոյանի հերթական գիրքը`  «Դարձ ի շրջանս յուր»-ը, որտեղ ամփոփված են լրագրողի՝ «Արմենպրես» վերադառնալուց հետո  գրված 78 ակնարկները` նվիրված հայ ազգին և ոչ միայն, ճանաչված գրողներին, արվեստի և քաղաքական գործիչներին, զինվորներին և այլն:
«Ես  շատ եմ սիրում «Արմենպրես»-ը և ինձ համարում եմ արմենպրեսական մինչև ուղն ու ծուծը: Շատ ուրախ եմ, որ իմ ժուռնալիստական գործունեությունը տեղի է ունեցել «Արմենպրես»-ում, որը իր մնայուն հետքն է թողել հայ ժուռնալիստիկայի պատմության մեջ: Ես շատ լավ հիշում եմ այն օրերը, երբ «Արմենպրես»-ը  յուրահատուկ բրենդ էր` թերթի ծավալի 70-80 տոկոսը ապահովում էր մեր գործակալությունը»,- եզրափակեց Ազրոյանը:

YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. 82 years old but still going to work every day and showing up at the office at 8:30. “I was destined to become a journalist,” says ARMENPRESS correspondent Levon Azroyan as he celebrates his 82nd birthday today with his colleagues at the office.
“Although in school I dreamt of becoming a military doctor. I even wanted to study at the Leningrad Military Medicine Academy. I suffered food poisoning the day before the exam and I didn’t go to the academy. I’ve never regretted choosing journalism because this has given me the chance to travel frequently. I’ve been in many countries, at ARMENPRESS I was lucky enough to be the covering correspondent of almost all major events for nearly 20 years. This has given me the chance to personally see almost all leaders since the Soviet Union until now. I must do journalism as long as I am breathing,” says Azroyan.
Azroyan, already having 55 years of news media experience, made his first steps in journalism at the Soviet Georgia newspaper headquartered in Tbilisi.
“I remember that day as if it was today. I went to the editorial with my dad. Naturally, he was the first to congratulate me, he said that I am entering a sphere where I must work with selfless devotion, honesty and impartially. Rather obliging words,” he said, reminiscing about the early days of his career.
Georgia still has a special place in Azroyan’s heart, that’s where he was born and raised, where he has many friends, and where his parents are laid to rest.
Earlier in 2019 Azroyan wrote his 11th book in honor of the 100th anniversary of establishment of ARMENPRESS.
“I love ARMENPRESS very much and I consider myself ARMENPRESS’s very own from head to toe. I am very happy that my career proceeded at ARMENPRESS, which has left its everlasting trace in the history of Armenian journalism. I remember those days very well when ARMENPRESS was a unique brand – our agency was providing 70-80% of the print media,” Azroyan said.