Աբխազիայի գործող նախագահն ընտրություններում ստացել Է ձայների 23,85 տոկոսը, Կվիցինիան՝ 21,97
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիայի նախագահի՝ օգոստոսի 25-ին կայացած ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 66,55 տոկոս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, բրիֆինգում հայտնել Է հանրապետության ԿԸՀ-ի նախագահ Թայմուրազ Գոգիան:
«Գրանցված ընտրողների թվաքանակը 129 հազար 421 Է, մասնակցել Է 86 հազար 138 մարդ, ինչը կազմում Է 66,55 տոկոսը»,-ասել Է Գոգիան:
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 25-ին քվեարկությունն անցել Է առանց խախտումների, որոնք կարող են ազդել դրանց արդյունքի վրա:
Գոգիան հավաստել Է, որ Աբխազիայի գործող նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան եւ «Ամցահարա» ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ Ալխաս Կվիցինիան անցել են երկրորդ փուլ: «Ելնելով արդյունքներից՝ երկրորդ փուլ են անցնում Խաջիմբան, որն ստացել Է 20 հազար 544 ձայն, կամ 23,85 տոկոսը, եւ Կվիցինիան, որն ստացել Է 18 հազար 929 ձայն կամ 21,97 տոկոսը»,-ասել Է նա:
Կվիցինիային փոքր-ինչ զիջել Է Աբխազիայի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար Օլեգ Արշբան: Նրա շտաբում հայտնել են, որ ընդունել են պարտությունը եւ շնորհավորել են ընդդիմադիրին երկրորդ փուլ անցնելու առթիվ: Աբխազիայի ԿԸՀ-ն, հնարավոր Է, նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը նշանակի սեպտեմբերի 8-ին, հավելել Է Գոգիան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Явка на выборах президента Абхазии составила 66,55%
Явка на выборах президента Абхазии 25 августа составила 66,55%. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом на брифинге сообщил председатель ЦИК республики Таймураз Гогия.
"Количество зарегистрированных избирателей - 129 421, приняло участие 86 138 человек, что составляет 66,55%", - сказал Гогия.
По его словам, голосование 25 августа прошло без нарушений, которые могли бы повлиять на их результат.
"Никаких жалоб и информации о нарушениях, способных повлиять на подсчет голосов, не поступало", - отметил он.
Гогия подтвердил, что действующий президент Абхазии Рауль Хаджимба и председатель оппозиционной партии "Амцахара" ("Родовые огни") Алхас Квициния вышли во второй тур. "Исходя из результатов, во второй тур выходят: Хаджимба получил 20 544 голосов или 23,85%, Квициния - 18 929 голосов или 21,97%", - сказал он. Незначительно отстал от Квицинии экс-замглавы МИД Абхазии Олег Аршба. В его штабе сообщили, что признали поражение и поздравили оппозиционера с выходом во второй тур.
ЦИК Абхазии, возможно, назначит второй тур на 8 сентября.  "Второй тур в соответствии с законодательством пройдет в течение двух недель. Возможно, что и 8 сентября", - сказал Гогия, отвечая на вопрос, соответствует ли действительности ранее появившаяся информация о дате выборов.