Արցախի ՏԻՄ ընտրությունների դիտորդական կազմակերպություններին հատկացվել է 33 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վարչապետի աշխատակազմին է հատկացվելու  33 միլիոն 680 հազար դրամ, որը դրամաշնորհային պայմանագրի հիման վրա տրամադրվելու է 16 միլիոն 200 հազար դրամ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հասարակական կազմակերպության Ստեփանակերտի գրասենյակին և 17 միլիոն 480 հազար դրամ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 22-ին Կառավարության հերթական նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանն ասաց, որ գումարները տրամադրվում են Արցախում 2019 թվականին սեպտեմբերին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով։
«Պետք է նշեմ, որ երկու կազմակերպությունները Հայաստանում լայն փորձ ունեն թե տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների, թե խորհրդարանական ընտրությունների ոլորտում»,- ասաց Ծովինար Սողոմոնյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց այս որոշումը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը և անձամբ ինքը համարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է հավելյալ երաշխիքներ ստեղծի, որպեսզի ապահովվի Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը, և սա այդ միջոցառումների ցանկի մեջ մտնող գործողություն է։

Организациям-наблюдателям на выборах в органы местного самоуправления Арцаха выделено 33 млн драмов
Из резервного фонда правительства аппарату премьер-министра РА будет выделено 33 млн 680 тысяч драмов, из которых на основании грантового договора 16 млн 200 тысяч драмов будут предоставлены Степанакертскому офису общественной организации “Союз информированных граждан” и 17 млн 480 тысяч драмов антикоррупционному центру “Транспаренси Интернешнл”.
Как передает «Арменпресс», в ходе очередного заседания правительства 22 августа заместитель руководителя аппарата премьер-министра Армении Цовинар Согомонян сказала, что деньги предоставляются для осуществления наблюдательской миссии на выборах в органы местного самоуправления, которые состоятся в Арцахе в сентябре 2019 года.
“Должна отметить, что обе организации имеют большой опыт как в сфере выборов в органы местного самоуправления, так и в сфере парламентских выборов в Армении”, - сказала Цовинар Согомонян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул важное значение этого решения, подчеркнув, что правительство Армении и лично он считает, что Республика Армения должна создать дополнительные гарантии для обеспечения свободного волеизъявления народа Арцаха, и это - действие, входящее в список этих мероприятий.