«Լենտեքս» ընկերությունն ազատվեց ներմուծման մաքսատուրքից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը որոշում կայացրեց ներմուծման մաքսատուրքից ազատել «Լենտեքս» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և/ կամ նյութերը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ այս ընկերությունը գործում է Գյումրիում, զբաղվում է գուլպաների, զուգագուլպաների, տրիկոտաժի  արտադրությամբ և թելի վերամշակման գործունեությամբ։
«Կազմակերպությունը գործում է 2001 թվականից, ներկայումս ունի 382 աշխատատեղ։ Այս ներդրումային բաղադրիչի շնորհիվ կստեղծվի ևս 50-60 նոր աշխատատեղ։ Նախատեսվում է, որ արտադրանքի ծավալը պետք է կազմի 4,5 միլիարդ դրամ, որից 1,4 միլիարդ դրամի արտադրանքը կիրացվի Հայաստանում, մնացած մասը կարտահանվի ԵԱՏՄ երկրներ։ Այս հայտի շրջանակում մաքսատուրքից ազատվող ապրանքների ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 3 միլիարդ դրամ, որից մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը 155 միլիոն 383 հազար դրամ, իսկ Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտների նվազումը 1 միլիոն 900 հազար դրամ է կազմելու։ Կազմակերպությունը տեղեկացրել է, որ 2018 թվականի գործունեության ընթացքում վճարել է 190 միլիոն դրամ հարկեր»,- ասաց Խաչատրյանը։
Արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման համար:

Компания “Лентекс” освобождена от таможенной пошлины
Правительство приняло решение освободить от таможенной пошлины технологическое оборудование, его составные и комплектующие части, сырье и/ или материалы, ввозимые в рамках инвестиционной программы, осуществляемой компанией “Лентекс” в приоритетной сфере.
Как сообщает «Арменпресс», министр экономики Армении Гагик Хачатрян отметил, что эта компания действует в Гюмри, занимается производством носков, колготок, трикотажа и переработкой пряжи.
“Организация действует с 2001 года, в настоящее время в ней 382 рабочих места. После этой инвестиционной составляющей будет создано еще 50 - 60 новых рабочих мест. Планируется, что объем продукции будет на 4,5 миллиардов драмов, продукция на сумму 1,4 млрд драмов будет реализована в Армении, остальная часть будет экспортирована в страны ЕАЭС. В рамках этой заявки общая стоимость освобождаемых от таможенной пошлины товаров составляет около 3 млрд драмов, из которых льготы на освобождение от таможенной пошлины составят 155 млн 383 тыс. драмов, а сокращение доходов госбюджета Армении составит 1 млн 900 тыс. драмов. Организация сообщила, что в течение 2018 года выплатила налоги на сумму 190 млн драмов” - сказал Хачатрян.
Предоставление льготы станет серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных программ и, как следствие, для создания новых рабочих мест, привлечения инвестиций.