Գեղարքունիքի մարզում արձանագրվել են աղիքային վարակի դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն համայնքից օգոստոսի 18-ին՝ 10 քաղաքացի, որից 5-ը երեխաներ` աղիքային վարակներին բնորոշ գանգատներով հոսպիտալացվել են Մարտունու հիվանդանոցի ինֆեկցիոն բաժանմունք։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, վերջիններիս մոտ դիտվել է լուծ, փսխում, ջերմություն։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետների կողմից անմիջապես կազմակերպված համաճարակաբանական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ բոլորն օգոստոսի 17-ին մասնակցել են տանը կազմակերպված խնջույքի` ուտելով թթվասերով և մայոնեզով համեմված հավի կրծքամսով աղցան, խոզի, հավի խորոված և տնային պայմաններում պատրաստված կրեմով թխվածք։
Հոսպիտալացված հիվանդների կենսանմուշները և սննդի մնացորդների նմուշները տեղափոխվել են Երևան՝ լաբորատոր հետազոտությունների նպատակով: Հիվանդների մոտ հայտնաբերվել է սալմոնելայի, ինչպես նաև ադենովիրուսի և նորովիրուսի ԴՆԹ: Հիվանդների վիճակը ներկայումս բավարար է, ունեն դրական շարժընթաց։ Աշխատանքները շարունակվում են. լաբորատոր հետազտությունների արդյունքների մասին կտեղեկացվի լրացուցիչ:
Աղիքային վարակիչ հիվանդություններից և սննդային թունավորումներից խուսափելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը կրկին  հիշեցնում և հորդորում է.
• սննդամթերքը (մրգերը, բանջարեղենը, հատապտուղները) օգտագործելուց առաջ լավ լվանալ հոսող մաքուր ջրով,
• չօգտագործել տնային պայմաններում պատրաստվող և շուտ փչացող սննդամթերք, հում մթերքներից պատրաստվող սոուսներ, աղցաններ,
• պահպանել սննդամթերքը պատշաճ ջերմային պայմաններում` սառնարանում,
• ընտրել թարմ, ոչ ժամկետանց սննդամթերք,
• չգնել արտաքին միջավայրի գործոնների՝ արևի ճառագայթների և մթնոլորտային տեղումների, ինչպես նաև փոշու, ավտոտրանսպորտի արտանետումների անմիջական ազդեցության ներքո գտնվող մայրուղիներում, փողոցներում, բնակելի շենքերի բակերում բացօթյա պայմաններում պատրաստվող և վաճառվող սննդամթերք` միս-մսամթերք, կաթ-կաթնամթերք, կրեմային հրուշակեղեն, ձու, ձկնեղեն, թարմ ձկնկիթ, պահածոյացված սննդատեսակներ, կարկանդակներ, փքաբլիթներ, խորոված, քաբաբ և այլն,
• ընդհանրապես բացառել կրեմային հրուշակեղենի օգտագործումը, չգնել տեղում պատրաստվող լցնովի փափուկ պաղպաղակ, զովացուցիչ ըմպելիքներ, կվաս, թարմ մրգերից պատրաստվող հյութեր,
• սննդամթերքը պահել պատշաճ ջերմային պայմաններում և փակ տարողություններում՝ ճանճերի կողմից աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով,
• առանձնացնել հում սննդամթերքը եփածից, ինչպես նաև սննդի պատրաստման ժամանակ հում և պատրաստի մթերքի համար օգտագործել առանձին խոհարարական պարագաներ՝ դանակներ, ափսեներ, տախտակներ: Շատ կարևոր է հետևել, որպեսզի մսամթերքից և այլ հում մթերքից հոսող հեղուկը չաղտոտի պատրաստի սննդատեսակները (աղցաններ, միրգ, բանջարեղեն և այլն),
• սնունդը լավ եփել կամ տապակել` առնվազն 700C պայմաններում,
• պատահական վայերից սունկ չգնել: Գնված սունկը լվանալիս պետք է լինել ուշադիր և չօգտագործել արտաքին տեսքը լրիվ կամ մասնակի փոխած սունկ,
• հետևել ձեռքերի հիգիենային՝ լվանալ հաճախակի, ամեն անգամ սնունդը պատրաստելուց և ուտելուց առաջ, զուգարանից օգտվելուց հետո,
• աղիքային վարակներին բնորոշ գանգատների դեպքում ՉԶԲԱՂՎԵԼ ինքնաբուժմամբ, անհապաղ դիմել բժշկական օգնության:

В Гегаркуникской области зафиксированы случаи кишечной инфекции
18 августа 10 граждан общины Вагашен Гегаркуникской области, из которых 5 дети, с жалобами, присущими кишечным инфекциям, были госпитализированы в инфекционное отделение больницы Мартуни.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, у них наблюдалась диарея, рвота и температура. В результате эпидемиологических исследований, организованных специалистами Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, выяснилось, что все они 17 августа приняли участие в празднестве, организованном дома, ели салат из куриной грудки со сметаной и майонезом, шашлык из свинины, курицы и испеченный в домашних условиях торт с кремом. Образцы тканей госпитализированных пациентов и образцы пищевых отходов были доставлены в Ереван для лабораторных исследований. У пациентов обнаружены сальмонелла, а также аденовирусная и норовирусная ДНК. Состояние больных в настоящее время удовлетворительное, они имеют положительный сдвиг. Лечение продолжается. О результатах лабораторных исследований будет сообщено дополнительно.
Во избежание кишечных инфекционных заболеваний и пищевых отравлений Министерство Здравоохранения вновь напоминает и призывает:
перед употреблением продуктов (фруктов, овощей, ягод) хорошо промыть их под проточной чистой водой
не использовать готовую и скоропортящуюся пищу, хранящуюся в домашних условиях, соусы, салаты из сырых продуктов
хранить продукты в надлежащих температурных условиях в холодильнике
выбирать свежие, не просроченные продукты
не покупать продукты питания, изготовляемые и продаваемые в открытых условиях во дворах жилых домов, находящихся под непосредственным воздействием солнечных лучей и атмосферных осадков, а также пыли, автотранспорта, на трассах, улицах, во дворах жилых домов: мясо-мясные продукты, молоко-молочные продукты, кремовые кондитерские изделия, яйца, рыба, свежая икра, консервированные продукты питания, пирожки, пончики, шашлык, кебаб и т. д.
полностью исключить употребление кондитерских изделий  кремом, не покупать мягкое разливное мороженое, прохладительные напитки, квас, соки из свежих фруктов
хранить продукты в надлежащих температурных условиях и в закрытых емкостях для предотвращения загрязнения мухами
очень важно следить за тем, чтобы жидкость мясных продуктов и других сырых продуктов не мешалась бы с готовыми продуктами (салаты, фрукты, овощи и т. д)
хорошо варить или жарить пищу при не менее 700 C
при промывании купленных грибов нужно быть внимательными и не использовать грибы с полностью или частично измененным видом
следить за гигиеной рук: часто умываться, каждый раз перед приготовлением пищи и после использования туалета
в случае жалоб, присущих при кишечных инфекциях, не заниматься самолечением, немедленно обращаться за медицинской помощью.