Ռումինիայի հայ համայնքը մեծ շուքով նշել է սուրբ Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի հայ համայնքը օգոստոսի 15-19- մեծ շուքով նշեց սուրբ Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման տոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Ռումինիայի Հայոց թեմի մամլո դիվանից, դեռևս հինգշաբթի օրվանից սկսվել էր հարյուրավոր ուխտավորների երթը դեպի Սուչավա քաղաք, ուր տեղի հայկական վանքերում ու եկեղեցիներում տեղի պիտի ունենային տոնական միջոցառումներն ու սրբազան արարողությունները:
Օգոստոսի 15-ին, Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ գերշ. Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանի օրհնությամբ դեպի Սուչավա ճանապարհին առաջին կանգառը տեղի ունեցավ Ռոման քաղաքում, ուր տեղի Ս. Աստվածածին հայոց եկեղեցում կատարվեց երեկոյան ժամերգություն՝ ներկայությամբ տարբեր քաղաքներից ժամանած ուխտավորների և տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների։ Ուխտավորներին ընդունեց և ողջունեց Ռոմանի և Բակըուի արքեպիսկոպոս Յոհակիմի ներկայացուցիչը՝ փոխանցելով առաջնորդ հոր օրհնությունն ու բարեմաղթությունները:
Օգոստոսի 17-ին, ժամը 17:00-ին, ուխտավոր ժողովուրդը առաջնորդի գլխավորությամբ հավաքվեց Սուչավայի Ս. Սիմեոն հայկական եկեղեցում, ուր կատարվեց երեկոյան ժամերգություն, հավարտ որի եկեղեցու բակում կանգնեցված խաչքարի առջև տեղի ունեցավ հոգեհանգստյան պաշտոն՝ տեղի գերեզմանատանը ամփոփվածների հոգիների համար:
Միևնույն օրը, ժամը 18:30-ին, Սուչավայի Ս. Խաչ հայկական եկեղեցում ուխտավորները մասնակցեցին երեկոյան ժամերգությանը, կատարվեց նախատոնակ՝ հանդիսապետությամբ Թեմակալ Առաջնորդի:  Ավարտին եկեղեցու բակում Տաթև սրբազանն օրհնեց մատաղի աղը և պատրաստվող ականջապուրը, որն ավանդույթի ուժով ամեն տարի պատրաստվում է հենց ուխտավորների ձեռքով:
Օգոստոսի 18-ին, կիրակի օրը, սուրբ Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման տոնին, ուխտավորների խումբն իր ճամփան բռնեց դեպի հռչակավոր և հրաշագործ Հաճկատար Ս. Աստվածածին վանքը: Այն հիմնադրվել է 1512 թվականին, Տոնավագ եղբայրների բարերարությամբ  և հռչակված է իր հրաշագործ զորությամբ: Բազում հրաշքների և բժշկությունների վկայություններ կան կապված վանքի  անվան հետ: Հաճկատար, այսինքն՝ հաճոյակատար, կամակատար: Այսօր էլ այն ուխտավորի պակաս չի զգում: Տոնական սուրբ պատարագ մատուցեց Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը: Պատարագին ներկա էին Ռումինիայի Հայերի Միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը, Ռումինիայի խորհրդարանի մեջ ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող Վարուժան Փամբուկչյանը, Սուչավայի քաղաքապետ Իոն Լունգուն, թեմի հոգևոր դասը, ուխտավորներ` ժամանած Ռումինիայի հայաշատ քաղաքներից՝ Բուխարեստ, Կոնստանցա, Բակըու, Բոտոշան, Յաշ, Պիտեշտ, Գալաց, Ռոման և այլն: Պատարագի ավարտին Թեմակալ Առաջնորդն իր օրհնությունը բաշխեց հարյուրավոր ուխտավորներին, կատարվեց խաղողօրհնության կարգ: Օրհնված խաղողը և մատաղը բաժանվեցին ուխտավոր ժողովրդին, վանքի սեղանատանը ուխտավորները մասնակցեցին սիրո ճաշի: Բուխարեստի առաջնորդանիստ Սրբոց Հրեշտակապետաց Մայր Տաճարից Ս. Հաճկատար էր բերվել նաև Ս. Հովհաննես Մկրտչի մասունքակիր Աջը` ուխտավորների երկրպագության համար:
Միևնույն օրը, օգոստոսի 18-ին, Տաթև Սրբազանի օրհնությամբ մեկնարկեց ,,Սփյուռքի հետազոտության ծրագիրը,,: Նպատակն է հատուկ հարցաշարի միջոցով քննել սփյուռքի հասարակության կարծիքը, վեր հանել տարբեր համայնքներում առկա խնդիրները, որոնց աշխարհի տարբեր անկյուններում բախվում են մեր հայրենակիցները 21-րդ դարում: Այդ առիթով Սրբազանի օրհնությամբ Ռումինիա էր ժամանել ծրագրի պատասխանատուներից մեկը, Օքսֆորդի համալսարանի դասախոս տիար Հրաչ Չիլինգիրյանը: Կառույցի կողմից ամեն տարի ընտրվում են չորս երկրներ, այս տարի Ռումինիան, Կանադան, Լիբանանը և Արգենտինան, ուր կատարվում են հետազոտություններ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի` հայ համայնքների բաժնի կողմից:
Օգոստոսի 19-ին, ժամը 10:00-ին, Սուչավայի մյուս նշանավոր՝ Զամկայի հայոց վանքում, Տաթև Սրբազանի հանդիսապետությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան պաշտոն և աղոթք բարձրացվեց առ Աստված ննջեցյալ հոգիների հանգստության և փրկության համար: Սրբազան հայրն իր հայրական օրհնությունը բերեց ուխտավոր ժողովրդին և մաղթեց, որ Աստված ընդունելի անի ամենքի  ուխտը, կատարի բոլորի բարի խնդրվածքները և հորդորեց մեկ տարի անց դարձյալ հանդիպել այս նշանավոր սրբավայրում և նորոգել առ Աստված ուխտը:
Միևնույն օրը Սրբազանը հանդիպեց Սուչավայի և Ռըդըուցի արքեպիսկոպոս Պիմենի հետ: Հանդիպման ընթացքում խոսվեցին երկու եկեղեցիների և քրիստոնյա երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների մասին: Տաթև Սրբազանը շնորհավորեց ռումին արքեպիսկոպոս Պիմենին 90 ամյա հոբելյանի առիթով՝ մաղթելով քաջառողջություն և բեղմնավոր հովվություն:
Օգոստոսի 19-ին ավարտվեց քառօրյա ուխտագնացությունը, որի ընթացքում Սուչավա քաղաքի բոլոր հայկական եկեղեցիներում ու վանքերում վերստին և անդադար հնչում էր աղոթքը, քաղաքը հայկական շունչ էր առել՝ իր գիրկը կանչելով հարյուրավոր այցելուների և ուխտավորների։

Армянская община Румынии торжественно отметила праздник Успения Пресвятой Богородицы
Армянская община Румынии с 15 по 19 августа с большой торжественностью отмечала праздник Успения Пресвятой Богородицы.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Армянской епархии Румынии, еще в четверг началось шествие сотен паломников к городу Сучава, где в местных армянских монастырях и церквях должны были состояться праздничные мероприятия и священные церемонии.
15 августа с благословения Предстоятеля Армянской епархии Румынии епископа Татева Акопяна первая остановка на дороге в Сучаву состоялась в городе Роман, где состоялась церемония освящения хачкара. В армянской церкви Сурб Аствацацин состоялось вечернее богослужение в присутствии паломников из разных городов и представителей местной армянской общины. Паломников принял и приветствовал представитель архиепископа Романа и Бакху - Иогакима, он передал им благословение и добрые пожелания архиепископа.
17 августа, в 17:00, паломники во главе с предводителем собрались в церкви Св. Симеона в Сучаве. В армянской церкви состоялась вечерняя служба, по завершении которой перед хачкаром во дворе церкви прошла поминальная служба за упокой душ покоящихся на местном кладбище.
В тот же день, в 18: 30, в армянской церкви Сурб Хач паломники приняли участие в вечерней службе под предводительством Предстоятеля епархии. По завершении во дворе церкви Святейший Татев благословил соль для матаха - жертвоприношения и готовящееся блюдо, которое по традиции ежегодно готовится руками паломников.
18 августа, в воскресенье, в праздник Успения Пресвятой Богородицы, группа паломников направилась к прославленному и чудотворному монастырю Ачкатар Св. Богородицы. Он был основан в 1512 году, на благотворительные средства братьев Тонаваг и известен своей чудодейственной силой. Есть свидетельства многих чудес и исцелений, связанных монастырем.
Святую праздничную литургию отслужил епископ Татев Акопян. Ачкатар – означает исполняющий волю, желание. И сегодня он не испытывает недостатка в паломниках. На литургии присутствовали председатель Союза армян Румынии Варужан Восканян, представляющий в парламенте Румынии национальные меньшинства - Варужан Памбукчян, мэр Сучавы Ион Лунгу, духовные лица епархии, паломники, прибывшие из армянонаселенных городов Румынии - Бухареста, Констанцы, Бакеу, Ботоша, Яша, Питешта, Галац, Романа и др.
По завершении Литургии предводитель епархии благословил сотни паломников, был совершен обряд освящения винограда. Освященный виноград и матах были розданы паломникам. На поклонение паломникам была доставлена Десница Иоанна Крестителя.
В тот же день, 18 августа, с благословения Святейшего Татева началась “Программа исследования диаспоры”. Цель ее - посредством специальной анкеты изучить общественное мнение диаспоры, выявить существующие в разных общинах проблемы, с которыми в XXI веке в разных уголках мира сталкиваются наши соотечественники. По этому поводу с благословения Святейшего в Румынию прибыл один из ответственных за программу, преподаватель Оксфордского университета Грач Чилингирян. Ежегодно для проведения исследований выбираются четыре страны, в этом году это - Румыния, Канада, Ливан и Аргентина. Программа финансируется отделом армянских общин Фонда Галуста Гюльбенкяна.
19-го августа в 10: 00 в другом известном армянском монастыре Сучавы, Замке, под предводительством Святейшего Татева была отслужена панихида и вознесена молитва за упокой душ усопших. Святейший Отец дал свое отцовское благословение паломникам и пожелал, чтобы Бог принял Завет каждого, выполнил добрые пожелания всех и призвал через год вновь встретиться в этом знаменательном святом месте и возобновить Завет к Богу.
В тот же день Святейший встретился с архиепископом Сучавы и Редуци Пименом. В ходе встречи речь шла о дружественных отношениях двух церквей и двух христианских народов. Святейший Татев поздравил архиепископа Румина Пимена с 90-летним юбилеем, пожелав крепкого здоровья и плодотворного пастырства.
19 августа завершилось четырехдневное паломничество, в ходе которого во всех армянских церквях и монастырях города Сучавы непрерывно звучали молитвы, город вдохнул в себя армянский дух, призывая к себе сотни посетителей и паломников.