Խոշոր հարկատուների վերին հորիզոնականների ընկերությունների մեծ մասն ավելացրել է վճարած հարկերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1000 խոշոր հարկատուների ցանկի վերին հորիզոնականներում տեղ զբաղեցրած, հանրային որոշակի հետաքրքրություն ներկայացնող ընկերությունների մեծ մասը 2019թ. առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, զգալիորեն ավելացրել է պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում այս մասին գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մասնավորապես, «Ֆլեշ» ընկերությունը 2019-ի առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատությամբ վճարել է 2.8 մլրդ դրամով կամ 58%-ով ավելի հարկ, «Յուքոմ» ընկերությունը վճարած հարկերի ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ դրամով կամ 26%-ով, «Նատալի Ֆարմ» ընկերությունը` 0.7 մլրդ դրամով կամ 37%-ով, «Սպայկա» ընկերությունը` 1.4 մլրդ դրամով կամ 117%-ով, «Սաս-Գրուպ» ընկերությունը` 0.9 մլրդ դրամով կամ 82%-ով, «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունը` 2.2 մլրդ դրամով կամ 122%-ով, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը»` 4.9 մլրդ դրամով կամ 20%-ով, «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը` 2.1 մլրդ դրամով կամ 10%-ով, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը` 1.3 մլրդ դրամով կամ 20%-ով:
Հիշեցնեմ, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում հազար խոշոր հարկ վճարող ընկերությունները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջե ավել են վճարել 14.3 տոկոսով կամ 64 միլիարդ դրամով ավել գումար»:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. Majority of companies which are listed in the top of the 1000 biggest taxpayer list of 2019 have significantly increased the overall volume of taxes paid to the state budget in the first half of the year against 2018’s same period, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook.
“In particular, Flash has paid 2,8 billion drams or 58% more in taxes in the first semester of 2019 against the previous year’s first semester, the volume of taxes paid by Ucom exceeded by 1 billion drams or 26%, Natali Pharm – by 0,7 billion drams or 37%, Spayka by 1,4 billion drams or 117%, SAS Group by 0,9 billion drams or 82%, Max Petrol by 2,2 billion drams or 122%, the Zangezur Cobber Molybdenum Combine by 4,9 billion drams or 20%, Gazprom Armenia by 2,1 billion drams or 10%, Electric Networks of Armenia by 1,3 billion drams or 20%. Let me remind that during the first semester of the current year the major taxpaying companies have paid 14,3% or 64 billion drams more in taxes compared to previous year’s same period,” Pashinyan said.