Հավանան բացել Է կառնավալային երթերի սեզոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած հանգստյան օրերին Հավանայում սկսվել Է կառնավալային երթերի ավանդական տարեշրջանը: Այդ մասին Կուբայի մայրաքաղաքի հյուրերին եւ բնակիչներին ազդարարել Է Սան Կառլոս դե լա Կաբանիա հին ամրոցի հրանոթից արձակված կրակոցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Չնայած այն բանին, որ հանդիսությունն ստիպված են եղել մեկ օրով հետաձգել հորդառատ անձրեւի եւ քամու պատճառով, կառնավալային սեզոնի բացումն անցկացվել Է առանձնակի շքեղույթամբ, քանի որ նվիրված Էր միանգամից երեք հոբելյանների՝ Հավանայի 500-ամյակին, «Գուարաչերոս դե Ռեգլա» պարային խմբի 60-ամյակին եւ կուբացի երգիչ եւ կոմպոզիտոր Բենի Մորեի 100-ամյակին:
Առափնյա Մալեկոնում հավաքվել Էին տասնյակ հազարավոր մարդիկ: Նվագախմբերի հնչյունների ներքո հանդիսատեսների տրիբունաների երկայնքով ընթանում Էին «կարրոսները»՝ վառ գույներով զարդարված բազմահարկիկ հարթակները՝ պարողների խմբերով: Նրանց հետեւից գնում Էին այսպես կոչված կոմպարսները՝ երաժշտա-պարային կոլեկտիվները, որոնք ժամանել են երկրի տարբեր անկյուններից: Ներկայիս կառնավալին մասնակցում Է 14 «կարրոս» եւ 18 «կոմպարս», նրանց թվում Է՝ Հավանայի «Տրոպիկանա» կաբարեի խումբը:
Մրցավարները գնահատում են յուրաքանչյուր հարթակի զարդարանքը եւ յուրաքանչյուր կոլեկտիվի ելույթը: Տոնի հյուրերի եւ մասնակիցների համար տեղադրվել են կերակրի, գարեջրի, ռոմի եւ գազավորված ըմպելիքների բազմաթիվ կրպակներ: Կառնավալային երթերը, որոնք ավարտվում են կեսգիշերից անց, գրավում են հազարավոր զբոսաշրջիկների: Տոնն անցկացվում Է ոչ միայն Մալեկոնում.
Հավանայի տարբեր շրջանների հրապարակներում եւ զբոսայգիներում կառուցվել են պարահարթակներ, որտեղ ելույթ են ունենում կղզում ժողովրդականություն վայելող երաժշտական խմբերն ու նվագախմբերը:
Այս տարի կկայանա ընդհանուր առմամբ հինգ կառնավալային ներկայացում:
Դրանցից վերջինը նշանակված Է օգոստոսի 25-ին: Իսկ երկու օր անց Մալեկոնում տեղի կունենա ոչ պակաս գունեղ մանկական կառնավալը, որով կավարտվեն դպրոցական ամառային արձակուրդները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гавана открыла сезон карнавальных шествий
В Гаване в прошедшие выходные начался традиционный сезон карнавальных шествий. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом гостей и жителей кубинской столицы возвестил выстрел из пушки старинной крепости Сан-Карлос-де-ла-Кабанья.
Несмотря на то, что гулянья пришлось перенести на один день из-за сильного дождя и ветра, открытие карнавального сезона прошло особенно ярко, поскольку было посвящено сразу трем датам: 500-летию Гаваны, 60-летию танцевальной труппы "Гуарачерос де Регла" и 100-летию кубинского певца и композитора Бенни Море.
На набережной Малеконе собрались десятки тысяч человек. Под звуки оркестров вдоль зрительских трибун ехали "карросы" - ярко украшенные многоярусные платформы с группами танцоров. Вслед за ними шли так называемые компарсы - музыкально-танцевальные коллективы, прибывшие из разных уголков страны. В нынешнем карнавале принимают участие 14 "каррос" и 18 "компарс", среди них - труппа гаванского кабаре "Тропикана".
Судьи оценивают украшение каждой платформы и выступление каждого коллектива. Для гостей и участников праздника установлены многочисленные киоски с едой, пивом, ромом и газировкой.
Завершающиеся далеко за полночь карнавальные шествия привлекают тысячи туристов. Праздник проходит не только на Малеконе: на площадях и в парках в разных районах Гаваны сооружены танцплощадки, где выступают популярные на острове музыкальные группы и оркестры.
В этом 2019 состоится в общей сложности пять карнавальных представлений. Последнее из них намечено на 25 августа. А спустя два дня на Малеконе пройдет не менее красочный детский карнавал, который подведет итог летним школьным каникулам.