Երկրաբանը Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման առումով վտանգներ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկրաբան Գուրգեն Մալխասյանը Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործումը կարևորում է տնտեսական զարգացման առումով, իսկ «Լիդիան Արմենիա»-ն համարում է օրինակելի հանքարդյունաբերող ընկերություն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մալխասյանը նշեց, որ  հանքի վերաբերյալ բոլոր այն խնդիրները, որոնք արծարծվում են, բացարձակ շինծու են։
Նա շեշտեց, որ «Լիդիան Արմենիա»-ն բավականին օրինակելի և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան մոտեցում է ցուցաբերում հանքավայրի շահագործման առումով։
«Խոսում են Սևանի ավազանի և Ջերմուկի վերաբերյալ և կարող եմ ասել, որ այնտեղ ավելի լուրջ խնդիրներ կան, որոնք ավելի վտանգավոր են և անտեսվում են»,- նշեց Մալխասյանը և հավելեց, որ ավելի վտանգավոր են օրինակ՝ Զոդի հանքավայրը, Արփա-Սևան թունելի մի զգալի հատվածը, որտեղ թթվային դրենաժներ են առաջանում։
Նրա խոսքով՝ Արփա-Սևանով թափվող ջրերն իրենց մեջ պարունակում են թթվայնություն։
«Ամուլսարի հանքավայրում տեխնիկապես ամեն ինչ այնպես է կահավորված, որ ոչ մի կաթիլ չի գնա Արփա-Սևան»,- ասաց փորձագետը։
Մալխասյանը նաև նշեց, որ Ամուլսարի շահագործումը կարևոր է նրանով, որ Գորայքի,  Ջերմուկի, Գնդեվազի, ինչպես նաև Սարավանդի բնակչության համար ապահովվում են աշխատատեղեր։
Օգոստոսի 14-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ, Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ քրեական գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանն ասել է, որ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ուսումնասիրության միջազգային փորձագիտական եզրակացության ստացումից հետո վարույթ իրականացնող մարմինը գտել է, որ հանքի հետ կապված գործով քրեական հետապնդումը շարունակելու հիմքեր չկան։

YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Geologist Gurgen Malkhasyan says the operation of Amulsar gold mine is important in terms of economic development, and he views Lydian Armenia – the mine’s operator – to be an exemplary mining company.
In an interview with ARMENPRESS Malkhasyan said that all problems which are raised in connection with Amulsar mine are absolutely fake.
Malkhasyan emphasized that Lydian Armenia’s approaches in terms of the mine’s operation are in conformity with international standards.
“The Sevan basin and Jermuk are talked about, and I can say that there are many other serious problems there which are dangerous and are being ignored,” he said, pointing out the Zod mine, a significant portion of the Arpa-Sevan tunnel where acid drainage is appearing.
He said the Arpa-Sevan waters contain acidity.
“The Amulsar mine is technically equipped in a way that not a single drop with go to Arpa-Sevan,” the geologist said.
He also attached importance to the workplaces that the mine creates for the population of Gorayk, Jermuk, Gndevaz and Saravand.
On August 14th, Armenian authorities announced that after they received the conclusion of an international audit regarding Amulsar there are no grounds to continue the criminal investigation regarding the mine.