Երկրաբանը Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման առումով վտանգներ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկրաբան Գուրգեն Մալխասյանը Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործումը կարևորում է տնտեսական զարգացման առումով, իսկ «Լիդիան Արմենիա»-ն համարում է օրինակելի հանքարդյունաբերող ընկերություն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մալխասյանը նշեց, որ  հանքի վերաբերյալ բոլոր այն խնդիրները, որոնք արծարծվում են, բացարձակ շինծու են։
Նա շեշտեց, որ «Լիդիան Արմենիա»-ն բավականին օրինակելի և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան մոտեցում է ցուցաբերում հանքավայրի շահագործման առումով։
«Խոսում են Սևանի ավազանի և Ջերմուկի վերաբերյալ և կարող եմ ասել, որ այնտեղ ավելի լուրջ խնդիրներ կան, որոնք ավելի վտանգավոր են և անտեսվում են»,- նշեց Մալխասյանը և հավելեց, որ ավելի վտանգավոր են օրինակ՝ Զոդի հանքավայրը, Արփա-Սևան թունելի մի զգալի հատվածը, որտեղ թթվային դրենաժներ են առաջանում։
Նրա խոսքով՝ Արփա-Սևանով թափվող ջրերն իրենց մեջ պարունակում են թթվայնություն։
«Ամուլսարի հանքավայրում տեխնիկապես ամեն ինչ այնպես է կահավորված, որ ոչ մի կաթիլ չի գնա Արփա-Սևան»,- ասաց փորձագետը։
Մալխասյանը նաև նշեց, որ Ամուլսարի շահագործումը կարևոր է նրանով, որ Գորայքի,  Ջերմուկի, Գնդեվազի, ինչպես նաև Սարավանդի բնակչության համար ապահովվում են աշխատատեղեր։
Օգոստոսի 14-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության պետ, Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ քրեական գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանն ասել է, որ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ուսումնասիրության միջազգային փորձագիտական եզրակացության ստացումից հետո վարույթ իրականացնող մարմինը գտել է, որ հանքի հետ կապված գործով քրեական հետապնդումը շարունակելու հիմքեր չկան։

Геолог не видит опасности в эксплуатации Амулсарского рудника
С  точки зрения экономического развития  страны геолог Гурген Малхасян придает большое значение Амулсарскому золотому руднику, а компанию Lydian Armenia считает образцовым горнодобывающим предприятием.
В беседе с Арменпресс Малхасян отметил, что все вопросы, которые  подпитывают шумиху вокругруднике, абсолютно надуманные.
Он подчеркнул, что Lydian Armeniaпроявляет  довольно образцовый, соответствующий международным нормам  подход к разработке рудника.
«Относительно бассейна Севана и Джермука  могу сказать, что есть более серьезные проблемы, которые намного более опасны,но они игнорируются», - сказал Малхасян, добавив, что более опасными являются, например, рудник Зод, значительный отрезок  туннеляАрпа-Севан, где происходит кислотный дренаж.
По его словам, воды, протекающие через Арпа-Севан, содержат в себе кислотность.
«На руднике Амулсар все технически оборудовано— так, чтобы ни одна капля не попала в Арпа-Севан», - сказал эксперт.
Малхасян также отметил, что эксплуатация Амулсара чрезвычайно  важна еще и потому, что  она обеспечивает рабочие места для населения Горайка, Джермука, Гндеваза, а также Сараванда.
14 августа начальник отдела Управления  по особо важным делам по расследованию коррупции, преступлений и киберпреступленийСледственного комитета РА, руководитель следственной  группы  по расследованию уголовного дела, касающегося   рудника Амулсар, Юра Иванян сказал, что после получения международной экспертизы Амулсарского месторождения орган, ведущий  это дело, считает,   что нет никаких оснований для  продолжения  уголовного преследования.