Մահացել Է «Պոեմ թեւերի մասին» եւ «Ամբողջ թագավորական զորքը» կինոնկարների երաժշտության հեղինակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 88 տարեկանում կյանքից հեռացել Է ՌԴ-ի ժողովրդական արտիստ կոմպոզիտոր Ռոման Լեդենյովը՝ «Պոեմ թեւերի մասին», «Տարօրինակ կինը» եւ այլ ֆիլմերի երաժշտության հեղինակը: Օգոստոսի 16-ին այդ մասին հայտնել Է Ռուսաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խորը վշտով հայտնում ենք, որ 2019 թվականի օգոստոսի 15-ին մեզնից հեռացավ Ռոման Սեմյոնի Լեդենյովը՝ տաղանդավորագույն կոմպոզիտորը, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստը, ՌԴ-ի Պետական մրցանակի դափնեկիրը, Մոսկվայի կոնսերվատորիայի ստեղծագործության ամբիոնի հնագույն պրոֆեսորը, Ռուսաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության Կոմպոզիտորների գիլդիայի հեղինակավոր անդամը: Էկրանի նրա անվրեպ զգացումն առանձնապես դրսեւորվել Է «Պոեմ թեւերի մասին», «Տարօրինակ կինը», «Ամբողջ թագավորական զորքը» կինոնկարներում»,- ասած Է հաղորդագրության մեջ: Նրա ստեղծագործությունների թվում են՝ «Էպիգրաֆներ ֆլեյտայի եւ կամերային անսամբլի համար», «Տրիպտիխ Սվիրիդովի հիշատակին», «Ինն Էսքիզ», «Տարվա եղանակները» երկու երգչախմբի եւ գործիքային անսամբլի համար եւ այլ գործեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер автор музыки к фильмам "Поэма о крыльях" и "Вся королевская рать"
Народный артист РФ композитор Роман Леденев, автор музыки к фильмам "Поэма о крыльях", "Странная женщина" и другим, ушел из жизни в возрасте 88 лет. Об этом сообщает в пятницу пресс-служба Союза кинематографистов России.
"С горечью сообщаем, что 15 августа 2019 года от нас ушел Роман Семенович Леденев - талантливейший композитор, народный артист России, Лауреат Государственной премии РФ, старейший профессор кафедры сочинения Московской консерватории, авторитетный член Гильдии композиторов Союза кинематографистов России. Его тонкое чувство экрана особенно проявилось в кинофильмах "Поэма о крыльях", "Странная женщина", "Вся королевская рать", - говорится в сообщении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Среди его сочинений - "Эпиграфы" для флейты и камерного оркестра, "Триптих памяти Свиридова" (1999), симфоническая повесть "Зимний путь", "Десять эскизов", "Времена года" для двух хоров и инструментального ансамбля и многие другие.