Պորտուգալիայում ձերբակալվել Է աշխարհի խոշորագույն զինավաճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի, Պորտուգալիայի եւ Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինների համագործակցության շնորհիվ Պորտուգալիայի Էվորայի օկրուգում կալանավորել են բելգիացի զինավաճառ Ժակ Մեսիեին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 15-ին հայտնել Է Le Soir թերթի կայքը՝ վկայակոչելով դաշնային ոստիկանությունը:
Մեսիեն 2017 թվականին դատապարտվել Էր 2006 – 2009 թվականներին Լիբիային, Չադին, Պակիստանին եւ Իրանին զենքի, զինամթերքի, տանկերի, ուղղաթիռների, ինքնաթիռների եւ այլ ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների համար, ճշտել Է հրատարակությունը: Այն ժամանակ նրան դատապարտել Էին երեք տարվա բանտարկության եւ 300 հազար եվրո տուգանքի:
Մեսիեն բողոքարկել Էր այդ դատավճիռը, սակայն 2018 թվականի հոկտեմբերին նա ավելի մեծ պատիժ Էր ստացել՝ չորս տարվա բանտարկություն, իսկ տուգաքն ավելացվել Էր մինչեւ 1,2 միլիոն եվրո: Նոր դատավճռից հետո Մեսիեն փախել Էր Բելգիայից եւ թաքնվել Պորտուգալիայում, որտեղ Էլ Բելգիայի դատարանի պահանջով ձերբակալվել Է միջազգային կալանագրի հիման վրա: Շուրջ տասը տարի առաջ Մեսիեն նման գործունեության համար արդեն դատապարտվել Էր ԱՄՆ-ում եւ Ֆրանսիայում: Մեսիեին համարում են աշխարհում զենքի խոշորագույն վաճառականներից մեկը: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է VTM ֆլամանդական հեռուստաալիքը, վերջին 35 տարում չի եղել զինված հակամարտություն, որում նա ներքաշված չլինի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Крупнейший в мире торговец оружием арестован в Португалии
Благодаря сотрудничеству правоохранительных органов Бельгии, Португалии и Франции в португальском округе Эвора арестовали бельгийского торговца оружием Жака Месье, сообщил в четверг сайт газеты Le Soir со ссылкой на федеральную полицию.
Месье был осужден в 2017 году за поставки в 2006-2009 годах оружия, боеприпасов, танков, вертолетов, самолетов и другой военной техники в Ливию, Чад, Пакистан и Иран, уточняет издание. Тогда его приговорили к трем годам тюрьмы и штрафу в 300 тысяч евро,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU..
Месье обжаловал этот приговор, однако в октябре 2018 года он получил больший срок - четыре года тюрьмы, а штраф был увеличен до 1,2 млн евро. После нового приговора Месье бежал из Бельгии и скрывался в Португалии, где был задержан по запросу бельгийского суда на основании международного ордера на арест.
Около десяти лет назад Месье уже был осужден за подобную деятельность в США и Франции.
Месье считают одним из крупнейших в мире торговцев оружием. Как ранее сообщил фламандский телеканал VTM, в течение последних 35 лет не было ни одного вооруженного конфликта, в котором он не оказался бы замешан.