Հոնկոնգը հայտարարել Է բնակչությանը 2,5 մլրդ դոլարի տնտեսական օժանդակության միջոցների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգի կառավարությունը տնտեսության խթանման եւ բնակչության սոցիալական օժանդակության միջոցների 19,1 միլիարդ հոնկոնգյան դոլար (գրեթե 2,5 միլիարդ դոլար) ընդհանուր գումարի փաթեթ Է նախաձեռնել: Օգոստոսի 15-ին այդ մասին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի այդ Հատուկ վարչական շրջանի ֆինանսական հարցերի քարտուղար (ֆինանսների նախարար) Փոլ Չանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա հորդորել Է այդ ծրագիրը չկապակցել ներկայիս սուր ներքաղաքական ճգնաժամի եւ բնակչության բողոքների հետ: Նորամուծությունը, նրա խոսքով՝ կապված Է Հոնկոնգի տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման հեռանկարի հետ: Նախարարը հայտնել Է, որ 2019 թվականի երրորդ եռամսյակում կարող Է ռեցեսիա դիտվել, իսկ տարվա արդյունքներով տեղական համախառն ներքին արդյունքի աճի կանխատեսումը 2 – 3 տոկոսից իջեցվել Է մինչեւ 0 – 1 տոկոսի մակարդակ: Չանն ընդգծել Է, որ իրադրությունը խոստանում Է լինել վատթարագույնը 2009 թվականից ի վեր, երբ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի բուռն շրջանն Էր: Այդ ֆոնին ընդունվել Է որոշում բնակչության օժանդակման ընդգրկուն միջոցների մասին: Խոսքը վերաբերում Է հարկային բեռի նվազեցմանը, դպրոցականների համար 2,5 հազարական հոնկոնգյան դոլարի (319 դոլարի) չափով լրահատկացումների, յուրաքանչյուր ընտանիքի Էլեկտրականության համար 2 հազար հոնկոնգյան դոլարի (255 դոլարի) վճարմանը, չունեւորների, թոշակառուների, փոքր եւ միջին գործարարության ներկայացուցիչների, տնտեսության մի շարք ճյուղերի օժանդակությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Власти Гонконга объявили о мерах экономической поддержки населения на $2,5 млрд
Правительство Гонконга инициировало пакет мер по стимулированию экономики и социальной поддержке населения на общую сумму 19,1 млрд гонконгских долларов (почти $2,5 млрд). Об этом объявил в четверг секретарь по финансовым вопросам (министр финансов) этого специального административного района КНР Пол Чан.
Он призвал не увязывать эту программу с нынешним острым внутриполитическим кризисом и протестами населения. Нововведение, по его словам, связано с перспективой замедления темпов экономического роста Гонконга.
Министр сообщил, что в третьем квартале 2019 года может наметиться рецессия, а по итогам года прогноз роста местного ВВП понижен с 2-3% до уровня 0-1%. Чан подчеркнул, что ситуация обещает быть худшей с 2009 года, когда в разгаре был глобальный финансовый кризис,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На этом фоне принято решение о масштабных мерах поддержки населения. Речь идет о снижении налогового бремени, выплате субсидий для школьников в размере по 2,5 тыс. гонконгских долларов ($319), субсидий на электричество каждой семье на 2 тыс. гонконгских долларов ($255), поддержке малоимущих, пенсионеров, представителей малого и среднего бизнеса, ряда отраслей экономики.