Հուլիսին վրացական գինու արտահանումը Ռուսաստան կրճատվել Է 27 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա հուլիսին Վրաստանը Ռուսաստան Է արտահանել ավելի քան 3,5 մլն շիշ գինի, ինչը 27 տոկոսով պակաս Է 2018 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Վրաստանի գինու ազգային գործակալության մամուլի ծառայության՝ օգոստոսի 15-ին տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Մայիս ամսին Վրաստանը Ռուսաստան Է արտահանել ավելի քան 4,5 մլն շիշ գինի, հունիսին՝ ավելի քան՝ 4,2 միլիոն, իսկ հուլիսին գինու արտահանումը կրճատվել Է մինչեւ ավելի քան 3,5 մլն շիշ, ինչը 27 տոկոսով պակաս Է անցյալ տարվա հուլիսի արտահանման ցուցանիշի համեմատությամբ»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Գործակալության ղեկավար Լեւան Մեխուզլան օգոստոսի 15-ին հայտարարել Է, որ այս տարի գինու արտադրությամբ զբաղվող վրացական ընկերությունները կարող են նվազեցնել խաղողի գնումների ծավալը՝ զգուշանալով այն բանից, որ Ռուսաստանը հունիսի 20-21-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած հանրահավաքների պատճառով կարող Է պատժամիջոցներ սահմանել ալկոհոլային արտադրանքի այս տեսակի արտահանման վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Экспорт грузинского вина в Россию в июле сократился на 27%
Грузия в июле этого года экспортировала в Россию более 3,5 млн бутылок вина, что на 27% меньше по сравнению с тем же периодом 2018 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном в четверг сообщении пресс-службы Национального агентства вина Грузии.
"В мае Грузия экспортировала в Россию более 4,5 млн бутылок вина, в июне - более 4,2 млн, а в июле экспорт вина сократился до более 3,5 млн бутылок, что на 27% меньше по сравнению с показателем экспорта за июль прошлого года", - сказано в сообщении.
Глава агентства Леван Мехузла в четверг заявил, что в этом году грузинские компании по производству вина могут снизить объем закупок винограда, опасаясь того, что Россия из-за митингов в Тбилиси 20 - 21 июня может ввести санкции на экспорт этого вида алкогольной продукции.